“زنان برای صلح و پیشرفت” عنوان نمایشگاهی حاوی صنایع دستی زنان است که به مناسبت روز جهانی همبستگی زنان در مقر فرماندهی آیساف برگزار شد.

صنایع دستی، زیورآلات، زعفران و عسل از محصولاتی اند که در این نمایشگاه به معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

مسوولان در اداره‌ی محلی هرات، برگزاری این برنامه‌ها را برای معرفی فعالیت‌های اقتصادی زنان موثر دانسته و بر حفظ دستاوردهای بانوان در گفت‌گو‌های صلح تاکید دارند.

عبدالقیوم رحیمی والی ولایت هرات می‌گوید؛ زنان در تامین صلح در کشور، نقش انکارناپذیری دارند و این نقش، باید در نظر گرفته شود.

به باور آقای رحیمی؛ مردم افغانستان به ویژه زنان، نباید منتظر باشند تا جامعه‌ی جهانی حقوق شان را تامین کند، بلکه باید برای احقاق حقوق خود مبارزه کنند.

آقای رحیمی بر تاثیر نقش زنان در تامین صلح تاکید کرده افزود: «در صلحی که زنان حضور نداشته باشند من فکر نمی‌کنم کارآمد باشد.»

وی افزود؛ زنان در چندین سال اخیر رشد چشم‌گیری در عرصه‌های متفاوت داشته اند و با سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست.

مسوولان در ریاست امور زنان نیز دست‌آوردهای زنان در چندین سال اخیر را چشم‌گیر دانسته و می‌افزایند؛ باید برای حفظ این دست‌آوردها تلاش شود.

انیسه سروری، رییس ادارۀ امور زنان ولایت هرات می‌گوید؛ برگزاری این برنامه به زنان کمک می‌کند  تا صدای خود را بلند کنند و نگرانی خود از نادیده گرفتن زنان در گفتگوهای صلح ابراز کنند.

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع زنان نیز نقش پررنگ زنان در عرصه‌های سیاست، اجتماع و اقتصاد را عامل ترقی کشور می‌دانند.

مریم جامی‌الاحمدی رییس اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب می‌گوید؛ برگزاری چنین نمایشگاه‌های نشان‌دهنده‌ی سهم پررنگ زنان در بخش اقتصادی است.

خانم جامی می‌افزاید؛ در تحقیقی که اخیرا از سوی این اداره صورت گرفته است نشان می‌دهد که هم اکنون ۸۰۰ زن در شهر و شهرستان‌های هرات فعالیت‌های اقتصادی و تجاری می‌کنند و این آمار رو به افزایش است.

در همین حال سالواتور امپریل معاون حمایت قاطع نیروهای ناتو در افغانستان؛ در کنفرانس خبری این نمایشگاه گفت؛ با وجود این که زنان در افغانستان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی با مشکلات فراوان روبرو اند، اما این مشکلات در حوزه‌ی غرب کمتر شده است و این نتیجه‌ی تلاش زنان برای برابری جنسیتی است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail