به پیشواز از هشتم مارچ (روز  جهانی زن) کنفرانسی تحت عنوان« زنان و قوانین» از سوی نهاد برابری اجتماعی در ولایت هرات، برگزار شد.

مسوولان برگزار کننده، هدف از برگزاری این برنامه را تجلیل از هشتم مارچ و رونمایی از کتاب “گروه هشت ومن” بیان می‌کنند.َ

عزیزه خیراندیش، مسوول نهاد برابری اجتماعی زنان، می‌گوید:« در این برنامه از کتاب « گروه هشت ومن» رونمایی شد .این کتاب اثر “گونیلا تورگرین” نویسندۀ سویدنی است  که بر اساس سرگذشت مبارزات زنان غرب نوشته شده است و ما توانستیم آن را به زبان فارسی ترجمه کنیم تا که زنان افغان، از تجربه‌های این زنان در مبارزات شان استفاده کنند.»

خانم خیر‌اندیش در ادامه می‌افزاید؛ در این برنامه نیز چهار مقاله، دو مصاحبه با خاطره، قربانی خشونت، مصاحبه خانم بتول مرادی نویسندۀ کتاب (قذف) وهمچنان فیلم خاطره ارایه خواهد شد.

در همین حال برخی از شرکت کنندگان، ضمن استقبال از برگزاری این برنامه آن را گام مثبتی جهت شناسایی چالش‌های زنان در جامعه بیان کردند.

مژگان انتظار، فعال حقوق زن می‌گوید:« از دید من این یک برنامه متفاوت‌تر نسبت به سایر برنامه‌ها بود، چرا که این چنین برنامه‌ها می‌تواند پیامد‌های مثبت برای آگاهی دهی افراد جامعه نسبت به حقوق زنان داشته باشد.»

او در ادامه می‌گوید؛ برنامه‌های تجلیل ازهشتم مارچ نباید مختص برای زنانی که در شهر زندگی می‌کنند برگزار شود باید از زنان حومه‌ی شهر نیز در این برنامه‌ها دعوت شود.

با این حال شمار دیگری از این زنان، برگزاری این برنامه را با در نظرداشت ارایه و ارزیابی مشکلات زنان در جامعه و خوانش مقال‌ه‌هایی در این خصوص، تاثیرگزار می‌دانند.

نیلوفر نیک‌سیر، استاد دانشگاه می‌گوید: «این برنامه توانسته چالش‌های سد راه زنان را به طور عمیق به تصویر بکشد که چنین برنامه‌ها در سطح کلانتر می‌تواند تغییر بزرگی را درجامعه ایجاد کند.»

او در ادامه می‌افزاید؛ تجلیل از هشتم مارچ به معنی واقعی و برگزاری چنین برنامه‌ها گام بزرگی در قسمت  بهبود وضعیت و به‌سازی زندگی زنان است.

در همین حال تعدادی از زنان نیز به این باور‌اند؛ ارایه راه‌کار برای مبارزه با خشونت علیه زنان در چنین برنامه‌ها روش مطلوبی برای مبارزات زنان در جامعه است.

سمیه سرورزاده فعال حقوق زن می‌گوید :« اولین برنامه‌ای است که در آن احساس کردم واقعا زنان تلاش دارند تا با شناسایی مشکلات شان درحل آن بپردازند.»

وی در ادامه می‌افزاید؛ راه‌اندازی چنین برنامه‌ها در آستانۀ هشتم مارچ نقطه آغازی برای موفقیت‌های  زنان در آینده خواهد بود.

او همچنان می‌گوید؛ چیزی که زنان نیاز دارند تحقیق در زمینه مشکلات آنان و در نهایت رسیدگی به این مشکلات است.

این در حالی است که همه ساله با فرار رسیدن هشتم مارچ (روز جهانی زن) همواره برنامه‌های در خصوص تجلیل از این روز، از سوی نهاد‌های مختلفی در هرات برگزار می‌شود.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail