۲۹ بهمن روز سپندارمذگان (بزرگ‌داشت زن و زمین) از سوی شورای سرزمین تجلیل شد. مسوولان هدف از برگزاری این برنامه را ارج‌گزاری به مقام زن و احیای سنت دیرینه و بومی این جغرافیا می‌دانند.

در دوران آریایی‌ها از این روز با دادن هدیه‌هایی به زنان از سوی مردان تجلیل می‌شد.

یاسر رادفر عضو هیات‌رهبری شورای سرزمین می‌گوید؛ با توجه به این‌که زنان در وضعیت نامطلوبی در افغانستان به سر می‌برند، بهتر است از این روز که در تاریخ این جغرافیا و فرهنگ، ریشه دارد، تجلیل شود.

آقای رادفر می‌افزاید: «ما خواستیم به وسیله‌ی این برنامه، به مردم این پیام را برسانیم که به مقام زن از گذشته‌ها در تاریخ این سرزمین ارج گذاشته می‌شده و این سنت پسندیده زنده نگه‌داشته شود.»

وی می‌افزاید: ارج گذاشتن به زنان سنت دیرینه و بومی ماست.

با این‌حال شماری از اشتراک‌کننده‌گان نیز تجلیل از روزهای تاریخی را سبب حفظ فرهنگ دیرینه‌ی این سرزمین می‌دانند.

دکتر سعیده راضیه ایوبی می‌گوید؛ افغانستان طی سالیان متمادی درگیر جنگ و خشونت بوده است، در این میان برعلاوه‌ی مردان، زنان نیز به نوبه‌ی خود آسیب‌های زیادی را متحمل شده‌اند و این روزها فرصتی است تا مقام زن گرامی داشته شود.

وی می‌افزاید؛ زنان، قشر آسیب‌پذیر جامعه‌اند و طی این سال‌ها به فراموشی سپرده شده‌اند.

«ما وارثان فرهنگ غنی آریایی هستیم. فرهنگی که در هزاران سال قبل به زن‌ها حق مالکیت و حتی حق طلاق می‌داد، فرهنگی غنی که فراموش شده است.»

خانم ایوبی می‌افزاید: «امروزه جوانان به پیروی از فرهنگ غرب روز ۸ مارچ و والنتاین را تجلیل می‌کنند. غافل از این‌که ما آریایی‌ها فرهنگی پر بار و غنی داشتیم و در چنین روزهایی از مقام زن گرامی‌داشت می‌شده است.»

وی معتقد است که برگزاری این چنین محافل، گامی بزرگ برای احیای دوباره‌ی سنت آریایی، فرهنگ‌سازی و آگاهی‌دهی جوانان است.

فرزانه محمدی یک تن دیگر از اشتراک کنندگان این برنامه می‌گوید؛ جشن‌ اسپندارمذگان ریشه در تاریخ آریانای کهن دارد که مردان آریایی برای ارج‌گزاری به مقام‌زن، برای همسران و مادران شان تحفه وهدیه می‌دادند و زنان را قدر می‌کردند.

به باور خانم محمدی چون این جشن نظر به جشن‌های وارداتی قدامت بیش‌تری دارد، باید تجلیل شود تا مردم به ویژه جوانان از وجود چنین مناسبت‌هایی در فرهنگ خود آگاه شوند.

«به نظر من برگزاری چنین جشن‌ها به منظور تغییر ذهنیت‌ها در مورد زنان و این‌که زن جنس دوم نیست، بسیار با اهمیت است.»

این جشن را به نام‌‌های جشن برزیگران هم نامیده‌اند. در روز اسپندارمذگان چند جشن با مناسکی ویژه برگزار می‌شده‌است. نخستین آن، جشن مردگیران یا جشن مژدگیران بود که ویژه‌ی زنان بود. در این روز مردان برای زنان هدیه می‌خریدند و از آنان قدردانی می‌کردند. امروزه نیز بیش‌ترین جنبه‌‌ مورد تأکید در اسپندارمذگان قدردانی از زنان است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail