فعالان حقوق زن در ولایت هرات، در گردهمایی مقابل دفترساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، خواهان حفط آزادی‌ها و دست‌آورد‌های زنان افغانستان در گفت‌وگو‌های صلح مسکو شدند.

فعالان حقوق زن، تاکید دارند؛ آنان مستحق عقب‌گرد  تاریخی نیستند و جامعه جهانی باید صدای شان را بشنود.

وحیده عزیزی، کارشناس، جندر ادارۀ ولایت هرات  می‌گوید: هدف از برگزاری این گردهمایی را تامین صلح با عدالت و حفظ دست‌آورد‌های زنان است.

به باور این فعالان بدون حضور زنان در اجتماع، صلح پایداری صلح ممکن نیست.

مژگان انتظار، فعال حقوق زن در رابطه می‌گوید:”زنان نیمی از قشر جامعه را تشکیل می‌دهند و بدون در نظرداشت حضور زنان دسترسی به صلح ناممکن است.”

در همین حال این فعالان حقوق زن می‌گویند؛ نمی‌خواهند به هفده سال قبل برگردند.

ثریا پاکزاد، فعال حقوق زن، در رابطه می‌گوید: “ما نمی‌خواهیم که دو باره حق تحصیل نداشته باشیم حق آزادی نداشته باشیم نگرانی ما این است که مکانیزمی که طالبان می‌خواهند داشته باشند برای ما مشخص نیست و نمی‌دانیم که جایگاه زن افغانستان در نزد طالبان کجاست.”

با این حال فعالان حقوق زن می‌گویند؛ خواهان صلح اند اما خواهان معامله  با حقوق زنان و عقب‌گرد نیستند.

سکینه حسینی، فعال حقوق زن و نماینده مردم در شورای ولایتی هرات می‌گوید؛ ما هرگز اجازه نمی‌دهیم به کسانیکه با حقوق مان معامله‌ای انجام دهند و سرنوشت ما را به طرف سیاهی بکشانند.”

در پایان این گردهمایی آجندای شش فقره‌ای نیز از سوی زنان به خوانش گرفته شد که در آن به خواسته‌های زنان افغانستان از هیئت شرکت کنندۀ گفت‌وگو‌های صلح مسکو اشاره شد.

این گردهمایی در حالی برگزار می‌شود که چندی پیش هیئتی از افغانستان به شمول دو زن در گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان عازم کشور روسیه شدند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail