امروزه علاقه‌مندی دختران به تحصیل در خارج از کشور افزایش یافته است و در حال حاضر شمار زیادی از دختران هراتی در خارج از کشور مصروف فراگیری دانش در مقاطع مختلف تحصیلی‌اند.

برخی از دخترانی که در خارج از کشور برای ادامه تحصیل به‌سر می‌برند، هدف از تحصیل در خارج از کشور را افزایش توانمندی‌ها و خدمت به مردم و کشور شان عنوان می‌کنند.

سارا  بارک، یکی از دخترانی است که انیمیشن‌سازی را در کشور ترکیه به شکل تخصصی در مقطع لیسانس می‌آموزد، می‌گوید؛ هدف‌اش از تحصیل در خارج از کشور این‌ست که می‌خواهد دست‌آورد‌ها و قدرت‌اش را در بخش انیمیشن‌سازی افزایش دهد تا از این طریق به دختران کشور‌اش خدمت کند.

سارا بارک نیز همانند سایر دختران، با ممانعت‌ها و مخالفت‌های خانوادگی مبارزه کرده تا بتواند به اهدافی که برای خودش تعیین کرده برسد.

او می‌گوید: “مزایای تحصیل دختران در خارج از کشور، ارتقای اعتماد به نفس و سخت‌کوشی است. از سویی هم مسافرت انسان را پخته می‌کند، چرا که آدم در مسافرت مجبور می‌شود تمام راه‌های زندگی را از هر لحاظ بیآموزد و سختی‌های زیادی را متقبل شود و در کل سفر دید هر انسان را نسبت به زندگی باز می‌کند.”

در همین حال، تعدای از دختران که در خارج از کشور مصروف فراگیری تحصیل‌اند به این باوراند؛ افزایش میزان تحصیل دختران، می‌تواند تغییرات مثبتی را در زندگی آنان به‌وجود آورد.

هایدا که در کشور جرمنی مصروف فراگیری تحصیل است، بیان می‌دارد که میزان موفقیت هر دختر بستگی به میزان تحصیل و کوشش آن در راستای کسب علم دارد.

او می‌گوید: “تحصیل در خارج از کشور مزایای خاص خودش را دارد و دختران باید از این فرصت استفاده کنند.

با این حال برخی از دخترانی که در تلاش کسب بورسیه تحصیلی در خارج از کشور هستند، تحصیلات عالی در مقطع کارشناسی ارشد و دوکتورا را عاملی برای تغییر وضعیت زندگی شان عنوان می‌کنند.

پریسا عظیمی دانش‌آموخته‌ی رشتۀ ادبیات دری، می‌گوید، امسال از دانشگاه فارغ شده است و به شدت در تلاش است تا بورسیه‌‌ای را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور به دست آورد.

او می‌گوید: “من فکر می‌کنم بهترین راه پیش‌رفت برای یک دختر، داشتن تحصیلات عالی است و برای رسیدن به آن تمام تلاشم را می‌کنم.”

این در حالی است که از دیدگاه جامعه شناسی، افزایش علاقه مندی دختران به تحصیل درخارج از کشور، نشان دهنده بالا رفتن ارزش تحصیل دختران در جامعه است.

عصمت الله جعفری، جامعه‌شناس، در رابطه می‌گوید؛ زمانی‌که دختران در خارج از کشور تحصیل کنند، پس از ختم تحصیل وقتی به کشور شان برگردند، می‌توانند وظایف و جای‌گاه اجتماعی بالایی را کسب کنند که این موضوع به بالا رفتن ارزش تحصیل دختران در جامعه تاثیرات مثبتی دارد.

این در حالی است که مسوولان در وزارت تحصیلات عالی اطمینان می‌دهند که هر شخص می‌تواند بدون کدام تبعیض در رقابت‌های بورسیه‌‌ها شرکت کند.

فیصل امین، سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی می‌گوید:”بر اساس قانون اساسی تمام بورسیه‌های که از طرف وزارت تحصیلات عالی به رقابت گذاشته می‌شود هیچ موضوعی جدای از قانون در بحث بورسیه‌ها مطرح نیست.”

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail