کمیته مصوونیت خبرنگارن افغان در حوزه‌ی غرب، هم‌زمان با نشر گزارش سالانه‌اش، سال ۲۰۱۸ میلادی را خون‌بار‌ترین سال برای خبرنگاران اعلام کرد.

 بر اساس آمار ارایه شده از سوی کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در حوزه‌‌ی غرب، در سال ۲۰۱۸ میلادی یک‌صد و ۲۱ قضیه‌ی خشونت در برابر خبرنگاران از سوی این نهاد به ثبت رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی، ۲۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 این در حالی‌است که مسوول بخش زنان کمیته مصوونیت در حوزه‌ی غرب، آمار خشونت در برابر زنان خبرنگاران  را در سال ۲۰۱۸م نسبت به سال ۲۰۱۷م بیش‌تر می‌داند که از میان یک‌صدو ۲۱ مورد خشونت، یازده مورد آن در برابر زنان خبرنگار بوده است.

عاطفه غفوری، مسوول بخش زنان کمیته مصوونیت خبرنگاران در حوزه‌ی غرب می‌گوید که در سال ۲۰۱۷م از میان یک‌صد و ۶۰ مورد خشونت به ثبت‌رسیده در این کمیته، هشت مورد آن خشونت در برابر زنان خبرنگار بود؛ اما در سال ۲۰۱۸م این آمار به یازده مورد افزایش یافت.

مسوول بخش زنان کمیته مصوونیت خبرنگاران در حوزه غرب در ادامه می‌افزاید:”افزایش خشونت و تهدید در برابر زنان خبرنگار، جدی و قابل نگرانی است.”

در همین حال مسوولان کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در حوزه غرب می‌گویند، پس از کابل، حوزه غرب و به‌خصوص ولایت هرات شاهد بیش‌ترین خشونت‌ها در برابر خبرنگاران بوده است.

به گفته‌ی آنان، در سال ۲۰۱۸م  ۲۲ مورد خشونت در حوزه‌ی غرب، ثبت کمیته شده است که از این میان، ۱۵ مورد آن در ولایت هرات رخ داده است.

همایون نظری، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در حوزه‌ی غرب افغانستان می‌گوید که کاهش آمار خشونت در برابر خبرنگاران، نشان‌‌دهنده بهبود وضعیت شغلی خبرنگاران نیست، بل نشان‌دهنده تغییر موضع و استراتیژی مخالفان و گروه‌های مسلح در آماج قرار دادن خبرنگاران است.

مسوول کمیته مصوونیت خبرنگان افغان در حوزه‌ی غرب در ادامه می‌افزاید:” تغییر استراتیژی آماج قرار دادن خبرنگاران بیش‌ترین نگرانی را برای مان ایجاد کرده است.”

نگرانی کمیته مصوونیت در حالی از تغییر استراتیژی مخالفان و گروه‌های مسلح مطرح می‌شود که به گفته آنان، در دو سال اخیر دولت افغانستان، کم‌ترین توجه را به تامین امنیت خبرنگارن داشته است.”

با این حال، همراه با افزایش آمار خشونت در برابر زنان خبرنگار، برخی از خبرنگاران زن در ولایت هرات، وضعیت موجود را برای خود نگران‌کننده می‌خوانند.

سیمین صدف، خبرنگار، در رابطه بیان می‌کند که تهدید و افزایش آمار خشونت، می‌تواند تاثیرات‌ سو روی کار و پیش‌رفت زنان خبرنگار داشته باشد.

از سویی هم شمار دیگری از زنان خبرنگار، به این باور‌اند که نامطلوب بودن وضعیت موجود و افزایش تهدید و خشونت در برابر خبرنگاران، نباید مانع حضور پررنگ زنان در عرصه‌ی کار رسانه‌ای شود.

ملکه محمود‌زاده، در رابطه می‌گوید:”این‌که وضعیت رو به تغییر است، باید خوش‌بین بود و نباید تهدید‌ها و خشونت‌ها مانع کار زنان خبرنگار شود.

بخش زنان کمیته مصوونیت خبرنگاران در حوزه غرب، در حالی از افزایش آمار خشونت‌ها در برابر زنان سخن می‌زند که بیش از صد زن خبرنگار در ولایت هرات، مصروف فعالیت‌های رسانه‌ایی‌اند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail