نه ماه از ایجاد اتاق تجارت و صنایع زنان هرات می‌گذرد؛ اما شماری از زنان بازرگان، کارکرد‌های این اتاق را به منظور رشد تجارت زنان و حل چالش‌های تجاری شان، بسنده نمی‌دانند.

برخی از زنان بازرگان هرات به این باور‌اند که اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، از زمان آغاز فعالیت‌اش تاکنون، کدام دست‌آوردی نداشته است.

نفیسه دانش، بازرگان در رابطه می‌گوید: فعالیتی که چشم‌گیر باشد، تاکنون از سوی این اتاق مشاهده نشده است اما هیت رهبری همواره در این راستا تلاش‌ کردند.

او در ادامه می‌افزاید: “با آن‌که هیئت رهبری اتاق تجارت زنان تلاش می‌کنند، اما باز هم ما هنوز کدام دست‌آوردی از این اتاق ندیده‌ایم”.

با این‌حال شمار دیگری از زنان بازرگان، کارکرد‌های اتاق تجارت و صنایع زنان هرات را مثبت ارزیابی می‌کنند و به این باور‌اند که زنان بازرگان، باید برای بهبود وضعیت تجاری شان با این اتاق هم‌گام و هم‌کار باشند.

صدیقه تمسکی، بازرگان، در رابطه می‌گوید: وجود این اتاق برای زنان خیلی مفید است و توانسته برای زنان تجارت‌پیشه سهولت‌های زیادی را ایجاد کند.

خانم تمسکی در ادامه می‌گوید: “قبلا تمام مراحل جواز تجاری و غیره موضوعات مربوط به تجارت را باید از کابل حل می‌کردیم، اما حالا با ایجاد این اتاق، مشکلات تجاری خود را در ولایت خود مان (هرات) حل می‌کنیم.”

و اما تعدادی از زنان بازرگان می‌گویند، اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، به قول‌ها و وعده‌های که برای کمک به آنان داده عمل نکرده است.

آزیتا سلیم‌شاهی، بازرگان، در رابطه می‌گوید:”اتاق تجارت و صنایع زنان هرات تنها کاری که برای زنان تجارت‌پیشه انجام داده است، چند برنامه آموزشی برگزار بوده که این بسنده نیست و باید به قول‌ها و وعده‌هایش عمل می‌کرد.”

این در حالی است  که برخی دیگر از زنان بازرگان می‌گویند، بی‌برنامه‌گی اتاق تجارت و صنایع زنان هرات سبب شده که آنان از کمک خواستن برای حل چالش‌های تجاری شان صرف نظر کنند.

نفس گل جامی، بازرگان، می‌گوید:”با آن‌که مرکز تجارتی خدیجه الکبرا با رکود اقتصادی روبرو است، اما چون اتاق تجارت و صنایع زنان کدام دست‌آورد و کارکرد مشخصی نداشته، سبب شده که ما برای حل چالش‌های مان به این اتاق مراجعه نکنیم.”

و اما مسوولان اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، می‌گویند این اتاق به حل چالش‌های زنان بازرگانی می‌پردازد که عضویت این اتاق را داشته باشند.

مریم جامی الاحمدی، رییس اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، در رابطه می‌گوید: این اتاق به هدف شناسایی زنان تجارت‌پیشه ایجاد شده است و زنانی‌که جواز تجارت ندارند، نمی‌توانند ادعای کم‌کاری از این اتاق را داشته باشند.

خانم جامی الاحمدی می‌گوید: از زمان ایجاد این اتاق، تاکنون دوصد و ۴۰ زن بازرگان، عضویت اتاق تجارت و صنایع زنان را کسب کرده‌اند که برای شان برنامه‌های آگاهی‌دهی، سیمینار‌های آموزشی و نمایش‌گاه‌ها به‌منظور رشد تجارت شان برگزار شده است.

اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، به هدف رفع چالش‌های تجاری زنان و کمک به رشد تجارت زنان، در نهم ماه حوت سال ۱۳۹۶ ه.ش گشایش یافت.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail