شماری از دخترانی که امسال تحصیلات‌شان را در مقطع کارشناسی به ختم رسانده‌اند، از کمبود زمینه‌های شغلی مناسب برای زنان نگران هستند و تلاش‌های‌شان برای دریافت کار، تا هنوز بی‌پاسخ بوده‌است.

این دختران کم‌بود تجربه‌ی شغلی را علت استخدام نشدن‌شان در نهادها می‌دانند و می‌گویند برای یافتن تجربه‌ی کاری، باید ابتدا شغلی وجود داشته باشد.

حفیظه عظیمی، از دانش‌آموختگان رشته‌ی حقوق دانشگاه هرات است که امسال تحصیلات‌اش را در مقطع کارشناسی ختم کرده است. او می‌گوید برای دریافت کار، اقدام کرده و درخواست کار داده است، اما بنا به این که تجربه‌ی کاری ندارد، احتمال می‌رود که نتواند به‌زودی شغل برای خود پیدا کند.

حفیظه در ادامه می‌افزاید که می‌خواهد در حوزه‌ی تحصیلی خود کار کند، اما سن و تجربه‌ی کاری از چالش‌های عمده برای کاریابی او محسوب می‌شود.

مریم ایوبی هم امسال از دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات دانش‌آموخته شده و چندین بار برای کاریابی تلاش کرده است.

به باور او در حال حاضر برای زنان در هرات محیط کاری خیلی مناسب از لحاظ امنیتی و موضوعات جنسیتی وجود ندارد. مریم می‌افزاید، در دفترها برای استخدام کارمند، انصاف نیست و واسطه‌ها حاکم است. او اشاره می‌کند کم‌بود تجربه‌ی‌کاری برای دانشجویانی که تازه دانش‌آموخته شده‌اند، یک چالش عمده محسوب می‌شود.

به گفته‌ی مسوولان در ریاست کار و امور اجتماعی، این نهاد در جهت کارآفرینی برای دانش‌آموختگان تلاش می‌ورزد.

زبیر رووف، رییس منابع بشری ریاست کار و امور اجتماعی هرات می‌گوید که همه‌ساله، این نهاد تعداد دانش‌آموختگان دانشگاه هرات را دریافت می‌کند و تا حد توان برای این افراد، زمینه‌ی شغلی را فراهم می‌کند. او می‌افزاید از میان دخترانی که امسال دانش‌آموخته‌ شده‌اند، تا هنوز دو صد و ۲۵ تن در ارگان‌های دولتی و بیش از دوصد تن در ارگان‌های خصوصی استخدام  شده‌اند.

آقای رووف در ادامه اشاره می‌کند که ریاست کار و امور اجتماعی هرات برای کارآفرینی، همه‌ساله دوره‌های آموزشی فن و حرفه را راه‌اندازی و هم‌چنان پروژه‌های مختلف را اجرا می‌کند.

این در حالی است که شماری از دخترانی که سال‌پار دانش‌آموخته شده‌اند، هنوز از نبود زمینه‌ی کاری شکایت دارند.

حسیبا نیک‌سرشت، سال‌پار در بخش تعلیم و تربیه‌ی دانشگاه هرات تحصیلات‌اش را ختم کرده است، او می‌گوید چندبار برای دریافت شغل تلاش کرده است اما به سبب حاکم بودن روابط در نهادها و کم‌بود تجربه‌ی‌کاری، تا هنوز موفق به دریافت کار نشده‌است.

گزارشگر: بهناز رسولی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail