نتایج ابتدایی انتخابات هرات، سر انجام با تاخیر زیاد اعلام شد. سهمم زنان هرات از ۱۷­کرسی مجلس پنج چوکی است. از میان پنج زن پیروز در لیست ابتدایی، چهارتن شان کسانی اند که در دور پیش نیز از هرات نماینده مجلس بودند.

رحیمه جامی، مسعوده کرخی، ناهید فرید، سیمین بارگزی و شیرین شهابی، ازجمله زنانی اند که از میان ۲۷ نامزد زن، پیروز این رقابت شدند.

در روز انتخابات، زنان هرات گسترده، مسوولانه و امیدوارانه به­ پای صندوق­‌های رای رفتند. به عبارت دیگر، سنگ تمام گذاشتند. براساس آمار کمیسیون انتخابات هرات، ۴۰ درصد رای دهنده­گان این دور انتخابات مجلس درهرات زنان بودند.

اکنون نوبت نماینده­‌های زن است. درحمایت از زنان هرات باید سنگ تمام بگذارد.

انیسه سروری رییس اداره امور زنان ولایت هرات از این نماینده‌گان می‌خواهد تا متفاوت‌تر از گذشته کارهای اساسی را در راستای بهبود وضعیت زنان روی دست گیرند. خانم سروری به این باور است که درگذشته نماینده‌­های زن آن­‌گونه که باید کارنکردند.

ریس اداره امور زنان هرات از این نمایندها می‌خواهد تا در قسمت گزینش زنان در سطوح رهبری دادخواهی کنند. از دید خانم سروری وضع قوانین به نفع زنان، توجه جدی در راستای نقش زنان در روند صلح از وظایف بسیار مهم نماینده­گان زن در مجلس است.

مونسه حسن‌زاده معاون ولایت هرات که خود نیز به نماینده­‌گی از زنان درسطح بالایی حکومت­داری محلی هرات نقش بازی می­‌کند، بر وضع قوانین حمایتی برای زنان تاکید دارد. او از این نماینده‌ها می‌خواهد تا در جهت تصویب قانون منع خشونت از صلاحیت‌های قانون شان استفاده نمایند.

خانم حسن­زاده می­‌گوید:”من به عنوان معاون مقام ولایت از تمام این خانم‌ها می‌خواهم که بیشتر روی قانون منع خشونت، چانه زنی‌های شان را داشته باشند تا این قانون تصویب شود هم چنان ما از این زنان توقع داریم تا در این دوره متفاوت تر کار کنند و هر ربع با زنانی که در بورد مشورتی ولایت هرات هستند نشست‌های داشته باشند تا از طرح‌های سازنده و مشوره‌های سالم شان استفاده نمایند.”

سکینه حسینی نماینده شورای ولایتی هرات،  اتحاد و همبستگی، ارتباط با تمام قشار جامعه، عمل کردن به وعده‌ها، تثبیت حضور زنان هراتی در راس رهبری کلان، حفظ رابطه با موکلین، با برنامه عمل کردن وحضور پررنگ و موثر را به عنوان وظایف اساسی این نماینده­‌های زن می­‌داند.

درهمین‌­حال مریم جامع الاحمدی ریس اتاق زنان تجارت پیشه در اتاق تجارت وصنایع هرات می‌­گوید، نقش این نماینده­‌گان درمجلس نباید نمادین باشد. آنان با حضور فعال از زنان هرات نمایندگی کنند. صدای زنان محروم ولایت شان باشند.

این زن فعال اقتصادی می­‌گوید: “نماینده­‌ها تلاش کنند تا پروژه‌های زیربنایی و بنیادی را برای زنان هرات داشته باشند و در قسمت رشد تجارت زنان بکوشند. تلاش کنند تا تمام برنامه ها و امتیازاتی که برای زنان داده می‌شود زنان هرات نیز شامل این امتیازات و برنامه‌ها شوند”.

نیلوفرنیک‌سیر شاعر ونویسنده از زنانی است که در راستای دفاع از حقوق زنان فعال است. اومی‌گوید:”از نماینده‌ها توقع می‌رود که مصروف خود نشوند؛ بلکه از احوال زنانی که از خیلی چیزهای عادی و حقوق ابتدایی شان محروم اند خبری بگیرند و آنان را به حال خودشان رها نسازند”.

به باور این فعال حقوق زن،نماینده‌گان زن درمجلس با تصویب قانون منع خشونت علیه زنان  کار اساسی برای زنان انجام دهند. در قانون اساسی کشور سهم زنان در هر ولایت مشخص شده است‌، زنان ۲۵ درصد اعضای مجلس را تشکیل می‌دهند.

درپایان این انتظار می‌­رود که نماینده­‌های زن درمجلس به این موارد به عنوان پیشنهادِ حاصل از دیدگاه‌های آگاهان توجه کنند؛ ایجاد قوانین معتبر همانند قانون منع خشونت علیه زنان، سهیم‌ساختن زنان در همه­‌ای برنامه‌های اجتماعی و سیاسی، اختصاص بودجه ویژه برای برنامه‌ها و طرح‌های درازمدت به منظور بهبود وضعیت زنان در عرصه تحصیل و خدمات اجتماعی،ایجاد شغل و فراهم‌سازی زمینه‌ی کار برای تقویت اقتصاد زنان، تطبیق قانون منع خشونت بر زنان و قانون جزا، بدون در نظر داشت تعصبات و تبعیض برای مرتکبان خشونت علیه زن، فراهم‌سازی زمینه‌ی دست‌رسی برای زنان به آموزش باکیفیت از راه چانه­‌زنی در خانه ملت.

ترتیب: سودابه احراری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail