بیست و پنجم نوامبر مصادف است با روز جهانی منع خشونت علیه زنان، در شماری از ولایت‌های افغانستان آمار خشونت علیه زنان سیر صعودی داشته است و ولایت فراه نیز از جمله ولایاتی است که خشونت در برابر زنان در آن کاهش نداشته است. در این گفت‌وشنود همراه کبری عظیمی رییس ادارۀ امور زنان  ولایت فراه پیرامون چرایی افزایش خشونت‌ها در برابر زنان، پرداخته شده است.

پرسش: در رابطه به آمار خشونت‌ها در برابر زنان ولایت فراه بگویید آیا نسبت به سال پار سیر صعودی داشته است یا نزولی؟

پاسخ: میزان خشونت‌ها علیه زنان در ولایت فراه در سال روان طبق آمار کاهش نداشته است، طوری که تا به حال ۱۸۳ خشونت مختلف در این اداره به ثبت رسیده است و این احتمال هم وجود دارد که در مناطقی از فراه به علت‌های مختلف خشونت علیه زنان به ثبت نرسیده باشد. در حالی که در کل سال گذشته ۱۸۷ مورد خشونت علیه زنان در ادارۀ امور زنان ولایت فراه به ثبت رسیده.

پرسش: علت عمدۀ  افزایش خشونت علیه زنان در ولایت فراه چیست؟

پاسخ: فقر و بیکاری در بین مردم، بیسوادی مردم، عرف‌های ناپسند از جملۀ عوامل خشونت علیه زنان در ولایت فراه است، همچنان وجود جنگ که به روح و روان مردم را خدشه وارد کرده است و پایین بودن سطح فرهنگ و آگاهی مردم از دیگر عوامل خشونت علیه زنان در این ولایت است.

پرسش: شما به عنوان رییس یک ادارۀ کلیدی در این ولایت، برای کاهش خشونت‌ها چه کارهای را انجام داده اید؟

پاسخ: برای کاهش فقر که یکی از عاملان مهم در خشونت علیه زنان است ادارۀ امور زنان ولایت فراه در بخش برنامه‌های کاریابی، ایجاد اتحادیه زنان متشبث، توجه به صنایع دستی و ایجاد نمایشگاه‌های صنایع دستی فعالیت کرده است و همچنان در همین سال ۱۶۰ زن را در پروسۀ انتخابات ثبت نام کردیم. برعلاوه در بخش‌های سیاسی برنامه‌هایی در بخش‌های مهم مانند ترویج صلح داشته ایم و در بخش‌های اجتماعی و حقوقی نیز برای زنان برنامه‌هایی را اجرا نموده ایم، اما این فعالیت‌ها بسنده نیست و ما تلاش داریم تا بیشتر کار کنیم.

همچنان ما از چند رادیوی فعال در ولایت فراه برای آگاهی دهی در مورد کاهش خشونت علیه زنان استفاده می‌کنیم و کمپاین و سیمینار در مکتب‌ها و دانشگاه‌ها برگزار کرده ایم.

پرسش: میزان خشونت در ولسوالی‌ها زیاد تر است یا سطح شهر؟

پاسخ: خشونت‌ها علیه زنان هم در سطح شهر و هم در سطح ولسوالی وجود دارد، در بخش ولسوالی‌ها، ولسوال و ریاست صحت عامه با ما همکاری می‌کنند تا بهتر کار کنیم.

پرسش: شما به عنوان رییس امور زنان در این ولایت چه برنامه‌های را برای کاهش خشونت در برابر زنان دارید؟

پاسخ: ما باز هم به امور آگاهی دهی برای مردم ادامه خواهیم داد، در کنار این به تحصیلات عالی زنان توجه داریم و در این مورد یک تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های خصوصی امضا نموده ایم تا در بخش تحصیلات عالی برای زنان تخفیف بگیریم؛ همچنان از طریق پروژۀ پروموت تعدادی از زنان را برای کارآموزی به سکتورهای خصوصی می‌فرستیم و برای رشد بیشتر اقتصاد زنان نمایشگاه‌های محصولات زنان را ایجاد می‌کنیم، همچنان با همکاری ارگان‌های عدلی و دفتر ندای زن به قضایای مربوط به زنان رسیدگی می‌کنیم.

ترتیب‌کننده: بهناز رسولی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail