در نخستین نمایشگاه تکنالوژی که از سوی دانشحویان انستیتوت تخنیک ولایت هرات، برگزار شده است کم‌رنگ بودن حضور دختران بسیار مشهود است.

از سی غرفه‌ی به نمایش گذاشته شده، تنها سه غرفه، ویژۀ دانشجویان دختر است. مشکلات اقتصادی مانع اصلی حضور پر رنگ دختران در این نمایشگاه عنوان می‌شود.

در این نمایشگاه،۴۵ پروژه از چهار بخش در سی به نمایش گذاشته شده است که حاصل زحمات و تلاش سه ماهه ۱۴۰  دانشجوی انستیتوت تخنیک است.

 مسوولان برگزارکننده هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی تخنیک و تکنالوژی به شهروندان هرات بیان می‌کنند و حضورکم‌رنگ دختران در این نمایشگاه مشکلات اقتصادی می‌خوانند.

مریم طبیب‌زاده برگزار کننده، می‌گوید: تمام پرژه‌های که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده، دانشجویان با هزینۀ شخصی شان آماده کردند و هیچ‌گونه حمایت و کمکی از سوی دولت و یا کدام نهاد دیگر برای برگزاری این نمایشگاه صورت نگرفته است.

از سویی شماری از دانشجویان انستیتوت تخنیک، برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها را برای پیشرفت و معرفی تخنیک موثر می‌خوانند و نبود امکانات، عدم حمایت دولت، و فراهم نبودن زمینه کار را از جمله عمده‌ترین چالش‌های شان بیان می‌کنند.

صالحه صالح، یکی از اشتراک کنندگان می‌گوید: امکانات و تجهیزات لازم  در دسترس ندارند تا بتوانند موارد تخنیکی جدیدی را بسازند.

او می‌گوید: “در این نمایشگاه  دخترانی زیادی می‌خواستند که شرکت کنند اما چون هزینه ساخت پروژه به دوش خود شان بود نتوانستند شرکت کنند”.

در همین حال مسوولان انستیتوت تخینک در ولایت هرات می‌گویند: امکاناتی را که انستیتوت دارد در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، اما بودجه مصرفی برای کار‌های تمرینی ندارند.

انجینیر امین الله امین، رئیس انستیتوت تخنیک ولایت هرات، در رابطه می‌گوید: “چون بودجه مصرفی نداریم ما سعی کردیم تا حدودی مشکلات دانشجویان را از طریق ارتباط به سکتور‌های خصوصی حل کنیم”.

این در حالی است که  ۳۰ درصد از مجموع دانشجویان برحال انستیتوت تخینک را دختران تشکیل می‌دهند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail