کم خونی، پایین آمدن میزان حافظه، ریزش مو، سوزاک و درد در قسمتی‌هایی از بدن از جمله عوارضی است که زنان بخاطر مصرف دارو و یا استفاده از دستگاه برای جلوگیری از بارداری به آن دچار می‌شوند.

با وجود عوارض یاد شده اما امروزه زنان به دلیل بالا رفتن سن، تعداد زیاد فرزندان و کمبود امکانات برای رسیدگی به امور فرزندان مجبور به مصرف دارو و یا استفاده از آیودی (دستگاه) برای جلوگیری از بارداری می‌شوند.

سوسن حبیبی یکی از زنانی است که دوازده سال متوالی از تابلت‌های ضد بارداری یا ال.دی استفاده می‌کند؛ او می‌گوید بخاطر استفاده از این تابلت‌ها به کم خونی و ریزش مو مبتلا شده است و از این بابت رنج می‌برد.

همچنان سوسن می‌گوید که بخاطر سن بالایی که برای بارداری دارد و کم حوصله‌گی‌اش نمی‌خواهد که دیگر باردار شود و به همین خاطر مجبور به استفاده از تابلت‌های ضد بارداری است.

حمیرا میرزایی هم یکی از زنانی است که بخاطر زیاد بودن تعداد فرزندانش نمی‌خواهد که دیگر مادر شود و به این سبب مجبور به استفاده از دستگاه برای جلوگیری از بارداری شده است. او می‌گوید استفاده از دستگاه برای او عوارضی را مانند سوزاک، درد در قسمت رحم، پا درد و کمر درد به همراه داشته است.

نجلا امانی یکی دیگر از زنانی است که برای جلوگیری از بارداری از تابلت‌های ضد بارداری استفاده می‌کند. او با وجود آن که از عوارض مصرف این تابلت‌ها آگاه است باز هم اشاره می‌کند که بخاطر نا توانی به رسیدگی امور فرزندان مجبور است که از این تابلت‌ها استفاده کند. نجلا اشاره می‌کند که بخاطر مصرف تابلت ضد بارداری به مشکلاتی مانند کم خونی، کاهش حافظه و تکلیف جلدی مواجه شده است.

این در حالیست که پزشکان می‌گویند استفاده از دارو و آیودی عوارضی را به همراه دارد.

 ملکه پیغام پزشک زنان در این مورد می‌گوید تابلت‌های ضد بارداری مواد هورمونی دارد و برای سه سال توصیه می‌شود و اگر بیشتر از آن باشد ممکن است در بدن زن چالش ایجاد شود. داکتر پیغام می‌افزاید که اگر تابلت‌های ضد بارداری منظم استفاده نشود امکان خون‌ریزی‌ دارد.

از طرفی دیگر استفاده از آی.یو.دی نیز سبب بروز مشکلات می‌شود؛ چون یک شی خارج از جسم وارد بدن زن می‌شود امکان عکس العمل بدن زن، عفونت و تغییر موقعیت وجود دارد.

این درحالی است که به گفتۀ پزشک زنان بروز عوارض ناشی از مصرف دارو و استفاده از دستگاه برای جلوگیری از بارداری به سن زن ربطی ندارد و مشکلات آن بستگی به نوع جلوگیری دارد.

گزارشگر: بهناز رسولی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail