دور نهایی مسابقات والیبال بانوان، بین تیم‌های منتخب کابل و هرات امروز(۱۷، عقرب) برگزار شد و تیم منتخب کابل با نتجه‌ای ۳-۰ جام قهرمانی این دور از مسابقات را از آن خود کرد.

این نخستین بار است که تیمی از بانوان ورزشکار، از مرکز کشور برای شرکت در مسابقات والیبال، در ولایت هرات شرکت می‌کند.

مسابقات والیبال بانوان تحت نام “به خشونت نه بگویید” سه روز پیش با حضور یک تیم از کابل و پنج تیم از ولایت هرات آغاز گردید.

مسوولان فدراسیون ملی افغانستان، هدف از برگزاری این مسابقات را انتخاب چهره‌های برتر، برای تیم ملی والیبال بانوان افغانستان عنوان می‌کنند.

سید رحیم سادات، معاون ولایتی فدراسیون ملی افغانستان می‌گوید: “قرار است تا یک ماه دیگر اعضای تیم ملی والیبال بانوان انتخاب کردند و این مسابقات به همین منظور برگزار شده است “.

در همین حال بانوان ورزشکار، برگزاری اینگونه مسابقات را برای رشد ورزش زنان مفید و ارزنده می‌خوانند.

حسینا حسین‌زاده، عضو تیم منتخب والیبال کابل، می‌گوید: “شرکت در اینگونه مسابقات از آن جهت با ارزش است که می‌توانیم با ورزشکاران بیشتر آشنا شویم و از تجریبات یکدیگر استفاده کنیم.

و اما شماری از بانوان ورزشکار کابل، جامعه سنتی را مانعی برای رشد فرهنگ ورزش زنان می‌دانند. و ازسوی دیگر برخی از زنان ورزشکارهرات، بی توجهی دولت و فدراسیون ملی را مانعی برای برای افزایش و رشد ورزشکاران زن بیان می‌کنند.

زهرا قاسمی عضو تیم منتخب کابل، در رابطه می‌گوید: جامعه سنتی و باور‌های نادرست برخی‌ها، امروزه بزرگترین چالش فرا راه رشد ورزشکاران زن است.

در همین حال طاهره یوسفی کاپیتان، تیم والیبال منتخب هرات، از عدم توجه دولت به بانوان ورشکار می‌گوید: چالشی که امروز برای رشد ورزش بانوان در ولایت هرات وجود دارد کم‌بود ورزشکار زن و بی توجهی دولت برای فراهم‌کردن تسهیلات برای بانوان ورزشکار است.

او  در ادامه می‌گوید: “اگر برای بانوان ورزشکار هرات فرصت اشتراک در مسابقات ملی و بین المللی داده شود طبیعی است که ما شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای خواهیم داشت و تعداد زیادی از زنان به ورزش علاقه‌مندی پیدا می‌کنند”.

با این حال شماری از بانوان ورزشکار، برای رشد ورزش زنان خواهان برگزاری مسابقات بیشتر هستند.

فرزانه حبیبی، عضو تیم بانوان منتخب والیبال هرات، می‌گوید: “اگر مسابقات زیاد برگزار شود و مسوولان بیشتر توجه و تشویق نمایند ما می‌توانیم از این بیشتر تلاش کنند”.

از سوی هم مسوولان فدراسیون تربیت بدنی هرات از کم‌بود بودیجه این فدراسیون برای حمایت از دختران ورزشکار سخن می‌زنند.

عبدالحمید همتی، عضو فدراسیون تربیت بدنی هرات، در رابطه می‌گوید: مسوولان مرکزی به فدراسیون تربیت بدنی هرات هیچ توجهی ندارند و فدراسیون تربیت بدنی هرات، فقط یک جمنازیوم را در اختیار ورزشکاران می‌تواند قرار دهد “.

گفتنی است که ۱۳ تیم والیبال بانوان ثبت فدراسیون تربیت بدنی ولایت هرات است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail