انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان، سرانجام پس از سه سال تاخیر، به تاریخ (۲۸- ۲۹، میزان) برگزار شد. با آنکه برگزاری انتخابات در ولایت هرات چالش‌های امنیتی را به همراه  نداشت؛ اما  شماری از رای دهندگان، برگزاری انتخابات پارلمانی در این ولایت را عاری از مشکل نمی‌دانند و عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات را ضعیف بیان می‌کنند.

برخی از رای دهندگان در ولایت هرات، عدم  کاربرد درست از دستگاه‌های بیومتریک توسط کارمندان کمیسیون انتخابات، بی نظمی در شماری از سایت‌ها، مداخله و تقلب در روند رای‌دهی را از جمله عواملی عنوان می‌کنند که به باور آنان، عملکرد ضعیف کمیسیون مستقل انتخابات را در این ولایت نشان می‌هد.

فاطمه نظری، از اینکه نامش در لیست سایت مربوطۀ ناحیه شان نبوده، نتوانسته است که رای دهد.

وی می‌گوید: “نتوانستم رای بدم در حالیکه به سایت منطقه خودمان ثبت نام کرده بودم اما در روز رای‌دهی نامم در لیست نبود “.

با این حال شماری از رای دهندگان به این باور‌اند؛ کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته است  با مدیریت زمان، جلو بی نظمی در سایت‌های رای‌دهی را بگیرد و از تلف شدن وقت رای‌دهندگان در صف‌های طولانی جلوگیری کند.

شبیره احراری از جمله کسانیست که به دلیل بی نظمی پس از سه ساعت انتظار در صف طولانی، توانسته است رای دهد.

او می‌گوید: “پس از اینکه حدود دو ونیم ساعت در صف منتظر بودم تا نوبتم شود وقتی نوبتم رسید نامم در لیست نبود و پس از یک تا دو ساعت سرگردانی دیگر به اساس تصمیم کمیسیون توانستم رای دهم “.

او همچنان می‌گوید: “بی نظمی زیاد بود؛ همه ما از این طرف به آنطرف می‌گشتیم کسی نبود که پاسخ ما را بدهد یا راهنمایی مان کند “.

و اما از سویی به باور برخی‌ها شماری از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، در روز رای‌دهی مهارت‌های لازم اجرای سریع و به موقع کار را نداشتند.

جواد محمدی، می‌گوید: برخی از کارمندان در سایت‌های انتخاباتی بلدیت کامل استفاده از دستگاه بیومتریک را نداشتند به همین دلیل رای دهنده‌گان ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتطر ماندند.

او در ادامه می‌افزاید: “به دلیل اینکه کارمندان مهارت‌های لازم را در مدیریت زمان و مکان نداشتند سبب شد که انتخابات با یک بی نظمی و با مداخله برخی از ناظران برگزار شود که خودم شاهد این وضعیت بودم “.

و اما این در حالی است که مسوولان دفتر کمیسیون مستقل انتخابات هرات، وجود هرگونه تقلب در انتخابات مجلس نمایندگان را رد می‌کنند و بروز سایر مشکلات در روز‌های رای‌دهی را ناشی از مشکلات تخنیکی می‌خوانند .

احمد شاه قانونی، رییس دفتر کمیسیون مستقل انتخابات هرات می‌گوید: مشکلات تخنیکی سبب شد رای‌دهندگان در صف‌های طولانی منتظر بمانند.

به گفتۀ وی: ” هیچ نوع  تقلبی صورت نگرفته و هر ناظر و یا شخص دیگری اگر موردی را مشاهده کرده می‌تواند به کمسیون سمع شکایات مراجعه کند”.

در همین حال  به گفتۀ مسؤولان دفتر کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی هرات، تاکنون بیش از ۸۰۰ شکایت در این کمیسیون به ثبت رسیده که از این میان تعداد قابل ملاحظه شکایات مربوط به مشکلات تخنیکی، کم‌بود مواد انتخاباتی و نرسیدن مواد انتخاباتی در اسرع وقت بوده است.

فاطمه باقری، رییس دفتر کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بیان می‌دارد: “شکایات انتخاباتی در حال حاضر در حال ثبت است و پس از ختم دوره ثبت، شکایت بررسی و روی آن تصمیم‌گیری خواهد شد “.

این در حالی است که از میان ۱۶۸ نامزد انتخابات مجلس نمایندگان از ولایت هرات، هفده تن راهی مجلس نمایندگان خواهند شد.

 ‎گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail