فایقه علیزاده، دومین مستوفی زن پس مستوفی ولایت کابل در افغانستان است. بانو علیزاده چندی پیش به حکم رئیس جمهوری افغانستان، به عنوان مستوفی در ولایت هرات مقرر شد . برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌ها و کارکرد‌هایش خبرگزاری بانوان افغانستان با وی گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: نخست در مورد تحصیلات تان به مخاطبان خبرگزاری معلومات دهید؟

پاسخ: ماستری در رشته‌ی مدیریت دولتی دارم و همچنان تیم لیدر برنامه‌های آموزشی حقوق شهروندی مدیریت رهبری هستم.

پرسش: چه فعالیت‌های در چه بخش‌های تاکنون داشته‌اید؟

پاسخ: از زمان حکومت طالبان تاکنون در بخش‌های مختلفی چون ایجاد صنف‌ها و دوره‌های آموزشی از قبیل، سوادآموزی، آموزش قرآنکریم، در بخش صحت، رهبریت فعالیت‌ داشتم و بیشتر این برنامه به منظور کمک رسانی برای زنان بوده است.

پرسش: شما نخسین مستوفی زن در ولایت هرات هستید چطور خواستید وارد کار در دولت شوید آیا سابقۀ کار در کدام ادارۀ دولت را دارید؟

پاسخ: بله من مدت هشت سال در دولت به عنوان مسوول یکی از دارالعلوم‌های اناثیه بودم پس از آن مدتی به عنوان سر معلم ایفای وظیفه کردم و مدتی هم به عنوان استاد انجام وظیفه کردم و در تمام دوره‌های کاری‌ام وظایفم را به بهترین وجه انجام دادم و بهترین شناخته شدم.

پرسش: در جوامع سنتی برخی‌ها به کار و توانایی زنان آن هم در بست‌های بلند دولتی بی باور‌اند؛  چطور با این بی باوری‌ها مبارزه می‌کنید؟

پاسخ: با توجه به اینکه عده‌ای هنوز‌هم به کار و توانایی زنان بی باور‌اند، اما باز‌هم جای خوشحالی است که حضور زنان در بخش‌های مختلفی ازاجتماع پررنگ است و من با احساس مسوولیت پذیری که در قسمت انجام وظیفه دارم، توانایی خود را ثابت می‌سازم و با بی باور‌ها مبارزه می‌کنم.

پرسش: باور‌های وجود دارد که در برخی اداراه‌های دولتی از جمله مستوفیت فساد وجود دارد برای ریشه‌کن کردن فساد اداری در ادارۀ مستوفیت هرات چه برنامه‌های دارید؟

پاسخ: اینکه فساد اداری در برخی از اداره‌های دولتی سابقه طولانی دارد من هم موافقم و اما آنچه که برای من به عنوان یک زن در ریاست مجموعه‌ای بزرگی  چون مستوفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اینست که اگر هر شخص نظر به شخصیت و عقاید خود از فساد دوری کند مطمیناً کسانیکه با هم همکار هستند بلاخره با الگو‌پذیری، فساد کاهش میابد و در نهایت از بین می‌رود .

پرسش: از دید شما گماشتن زنان در بست‌های کلیدی در دولت می‌تواند چه تغییری را در وضعیت کنونی کشور ایجاد کند؟

پاسخ: بدون شک با اینکه زنان هم خالی از مشکلات نیستند اما دلیل نمی‌شود که زنان نمی‌توانند کار کنند و تغییری را ایجاد کنند و به باور من زنان و مردان با همکاری یکدیگر نظر به توانایی‌ها و لیاقت شان می‌توانند سبب تغییر وضعیت کنونی کشور شوند.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail