ماریا بشیر نخستین رییس سارنوالی استیناف زن در تاریخ افغانستان است. او که درس خوانده رشته سارنوالی و قضا در دانشکده حقوق و علوم سیاسی کابل است و  ۴۸ سال دارد، نیمی از عمر خود را در رشته قضا و سارنوالی صرف کرده است.

او در بخش‌های مختلف اداره دادستانی کل افغانستان( مستنطق اناثیه، آمریت سارنوالی رسیدگی به جرایم ترافیکی و سارنوالی استیناف امنیت‌عامه) کار کرده است. وی در سال ۱۳۸۵ به عنوان رییس دادستانی استیناف هرات مقرر شد و ۹سال در این سمت با موفقیت کار کرد. سپس بانو بشیر ریاست یک نهاد فعال در عرصه حقوق زنان موسوم به«وحدت زنان افغان» را عهده‌دار شد و در این نهاد برای احقاق حقوق زنان کار و پیکار کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا عنوان شجاع ترین زنان جهان را به ماریا بشیر داد. بشیر در سال ۲۰۱۱ در فهرست صد شخصیت تاثیرگذار جهان که سالانه از سوی مجله مشهور تایمز به‌نشر می‌رسد جاگرفت. درسال ۲۰۱۵ ماریا جایزه نخبگان اقتصادی جهان اسلام را از سوی سازمان کنفرانس اسلامی و مجله OIC Today  بدست آورد. این نخستین بار بود که یک زن از افغانستان موفق به دریافت چنین جایزه معتبر بین‌المللی می‌شد. دانشگاه ساساری ایتالیا برای بشیر بخاطر تلاش‌هایش در جهت دفاع از حقوق زنان، دیپلوم افتخاری داد.

بانو بشیر اکنون نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هرات است و می‌خواهد با استفاده از اندوخته‌های گرانسنگ خویش، در راستای دفاع از حقوق زنان و مردم هرات در مجلس نمایندگان و مصدر خدمت گردد.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail