شماری از زنانی‌که برای استقلالیت مالی تلاش می‌کنند، روز‌های یکشنبه و چهارشنبه در مرکز تجارتی- اقتصادی بانوان جمع می‌شوند و با گذاشتن چندین غرفه،  بازاری را به نام ” بازار بانوان” برای فروش محصولات شان تشکیل می‌دهند.

مسوولان برگزارکنندۀ بازار بانوان، هدف از ایجاد این بازار را رشد محصولات داخلی و ایجاد سهولت  برای زنان تجارت پیشه عنوان می‌کنند.

رومینا عثمانی، مسوول مرکز تجارتی- اقتصادی بانوان در هرات، می‌گوید؛ این بازار برای رشد تجارت زنان تجارت‌پیشه یک فرصت مناسب است.

وی می‌افزاید: “هدف اصلی ما از ایجاد  این بازار خرید و فروش محصولات داخلی خصوصآ صنایع دستی خانم‌ها است؛ روی این منظور زنان تجارت پیشه و صنعت‌کار از هر گوشۀ هرات می‌توانند بیایند و با استفاده از این بازار محصولات شان را به فروش برسانند “.

در همین حال زنان فروشنده در بازار بانوان، از ایجاد این بازار، ابراز خرسندی کرده می‌گویند؛ در این بازرا به راحتی  محصولات شان را به فروش  می‌رسانند و از زمان ایجاد این بازار تجارت شان رونق یافته است.

مریم جهان، فروشنده، در رابطه می‌گوید: “در اینجا من صنایع دستی خود را به فروش می‌رسانم  در جریان هفته به خونه کار می‌کنم و روز‌های یکشنبه و چهارشنبه اینجا میارم می‌فروشم “.

او در ادامه می‌افزاید…..

در  کنار این، دیگر فروشندگان نیز ضمن استقبال از ایجاد این بازار، چنین فرصت‌های را برای رشد تجارت زنان تجارت‌پیشه، تاثیر‌گذار می‌خوانند.

زینب شفیع‌زاده، یکی دیگر از فروشنده‌های بازار بانوان می‌گوید: “کار مه فروش میوه‌جات خشک و ترشی‌جات است و کار تولید این محصولات را در قریه انجام میدهم آنجا بازار برای فروش نیست خوشحالم که همچین مکانی وجود دارد تا ما بتوانیم به راحتی محصولات خود را به فروش برسانیم “.

با این حال برخی از بازدید‌کنندگان و خریداران، ایجاد این بازار را سهولتی برای خود شان می‌دانند.

زهره، خریدار، می‌گوید: “برای خانم‌ها سهولت خوبی ایجاد شده مه هر هفته به این بازار میام و راحت هر چیزی که خواسته باشم چون فروشنده‌گان زن هستند خریداری می‌کنم “.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail