۱۷۰ تن از زنان در ولایت هرات، راننده‌گی می‌آموزند. دوره‌های آموزش رانندگی از سوی کمیته‌ی جندر اداره‌ی ولایت به همکاری اداره‌ی ترافیک ولایت هرات ترتیب یافته است.

قرار است این زنان، طی سه هفته آموزش‌های رانندگی را آموخته و جواز رانندگی به دست آورند.

وحیده عزیزی مسوول کمیته‌ی جندر اداره‌ی ولایت هدف از برگزاری صنوف رانندگی برای زنان را نیاز زنان به آموزش رانندگی عنوان کرد.

او به مشکلات اجتماعی سد راه زنانی که در سطح شهر رانندگی می‌کنند اشاره کرده، افزود: «برخی از این زنانی که در این دوره اشتراک کرده اند زنانی اند که قبلا آموزش‌های رانندگی را آموخته و جواز هم به دست آورده بودند اما به نسبت وجود مشکلات اجتماعی رانندگی نکرده اند و آموخته‌های شان را فراموش کرده اند ».

مسوولان در ترافیک هرات، از این اقدام استقبال کرده و از ثبت تنها یک حادثه‌ی ترافیکی توسط راننده‌یی زن در یک سال گذشته خبر می‌دهند.

غلام نبی فرخی سرپرست مدیریت ترافیک هرات می‌گوید؛ زنان کمتر در تخلفات ترافیکی دست دارند  چون زنان با دقت بیشتری آموزش‌های رانندگی را آموخته و رانندگی می‌کنند.

وی می‌پذیرد که چالش‌های اجتماعی سبب شده تا زنان کمتر حاضر به رانندگی در سطح شهر شوند اما می‌افزاید؛ تا کنون شکایتی به گونه‌ی رسمی مبنی بر مزاحمت برای یک خانم هنگام رانندگی، ثبت این اداره نشده است.

با این حال، موونسه حسن زاده معاون امور اجتماعی اداره‌ی ولایت هرات نیز زنان را به مبارزه با این چالش‌ها دعوت کرده و افزود که زنان باید برای استقلالیت بیشتر آموزش‌های رانندگی را فرا بگیرند.

با این حال شماری از اشتراک کنندگان، هدف از اشتراک در این برنامه را کسب استقلالیت بیشتر عنوان می‌کنند.

گلالی شرف زاده می‌گوید؛ در این صنف اشتراک کرده است تا وابسته‌گی که به مردان خانواده برای رفت و آمد به بیرون دارد، از بین برود.

 او می‌افزاید؛ در صورتی که رانندگی را بیاموزد، می‌تواند به تنهایی از عهده‌ی کارهایش بیرون بیاید.

او به این باور است که اگر زنان مبارزه کنند، می‌توانند به راحتی در سطح شهر رانندگی کنند، چون این موضوع نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

برخی دیگر از زنان نیز فراگیری آموزش‌های رانندگی را نیاز مبرم زنان در هرات می‌دانند.

فیروزه ساحل کارمند اداری یکی از اداره‌های دولتی، هدف از اشتراک اش را در این برنامه چنین می‌گوید: «ما زنان همیشه محتاج هستیم که کسی ما را بیرون ببرد و بیاورد پس ما باید با آموزش رانندگی، این مشکل را حل کنیم ».

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail