برخی از نامزدان زن در انتخابات پارلمانی، نارضایتی شان را از کارکر‌دهای کمیسیون مستقل انتخابات ابراز داشته و به این باور اند که این کمیسیون از ابتدا فعالیت‌اش ضعیف عمل کرده است.

مسعوده کروخی، نامزد انتخابات پارلمانی، کمیسیون مستقل انتخابات را ضعیف‌ترین کمیسیون انتخابات در این چند سال عنوان می‌کند.

خانم کروخی می‌گوید؛ کم‌کاری کمیسیون مسستقل انتخابات از همین ابتدا آغاز شده است چون لیست ابتدایی نامزدان، را برخلاف تقویمی که از پیش اعلام نموده بود، با چند روز تاخیر و وقفه‌ای منتشر کرد.

وی در ادامه، اختلافات موجود در کمیسیون مستقل انتخابات را دلیل کم‌کاری وکندکاری این کمیسیون عنوان کرده می‌افزاید:”اختلافات و دو دستگی در بین کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد آنان هنوز رئیس دارالانشاء ندارند، روسای ولایتی شان اکثر شان سرپرست هستند و ضعف و ناتوانی‌ها در درون کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد که منجر به کم‌کاری این کمیسیون می‌شود “.

در همین حال، برخی از نامزدان انتخابات پارلمانی خواهان حل مشکلات کمیسیون مستقل انتخابات هستند.

رحیمه جامی، نامزد انتخابات پارلمانی، می‌گوید: “ما امیدواریم که مشکلات کمیسیون مستقل انتخابات رفع شود تا اینکه این کمیسیون بتواند جلو تقلب در انتخابات را بگیرد “.

با این حال، برخی از نامزدان تعداد کارمندان موجود در کمیسیون مستقل انتخابات را کافی نمی‌دانند و خواستار افزایش تعداد کارمندان این کمیسیون هستند.

سوسن بهبود‌زاده، نامزد انتخابات پارلمانی می‌گوید؛ پروسه انتخابات یک پروسه بزرگ و ملی است کارمندان انتخابات آنچنان که باید همکاری کنند نمی‌کنند چون تازه کار و کم تجربه هستند.

خانم بهبود‌زاده، در ادامه می‌گوید: “با این پرسونل کمی که کمیسیون مستقل انتخابات دارد کاندیدان در آینده با مشکل مواجه می‌شوند و شاید ساعت‌ها پشت در این کمیسیون منتظر بمانند “.

از سوی هم مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات در هرات، مشکلات موجود در کمیسیون را به کمسیون مرکزی نسبت می‌دهند.

 احمد داود صدیق‌زاد، رئیس دفتر انتخابات درهرات می‌گوید: “کمیسیون مستقل انتخابات، به اندازۀ بودجه‌ای که دولت در اختیار  این کمیسیون قرار میدهد کارمند استخدام می‌کند و موضوعات مربوط به پالیسی مربوط  به کمیسیون مرکزی است “.

این در حالی است انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها قرار است به تاریخ ۲۸ میزان  سال روان برگزار شود.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail