سوزانا ( Susana Inkine) مسوول کمیته‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران در کشور دانمارک، با شماری از زنان خبرنگار در هرات، دیدار کرده و چالش‌های این زنان را در عرصه‌ی کار خبرنگاری جویا شد.

خبرنگاران زن در این دیدار در مورد چالش‌های سد راه شان صحبت نموده و خواهان حل این مشکلات شدند.

تهدیدهای امنیتی، عدم رعایت قانون در برخی رسانه‌ها، نبود مصوونیت شغلی، دید بد جامعه نسبت به زنان خبرنگار و افزایش افراط‌گرایی از جمله چالش‌های است که خبرنگاران به ویژه زنان، با آن روبرو اند.

شماری از خبرنگاران در این برنامه از وجود تهدیدهای امنیتی ابراز نگرانی کردند.

معصومه خلیل، مدیر مسوول رادیو سحر، بی باوری منابع به زنان خبرنگار را یکی از چالش‌ها در برابر کار زنان می‌داند.

او باور دارد؛ برخی منابع به زنان خبرنگار کمتر پاسخ‌گو اند و کارشان را جدی نمی‌گیرند و در عین حال برای مردان خبرنگار اهمیت بیشتری قایل اند.

وجود دیدگاه جنسیتی یکی دیگر از چالش‌هاییست که برای زنان خبرنگار مشکل آفرین است.

زینب سپهری با ابراز این مطلب، از وجود دیدگاه جنسیتی در رسانه‌ها انتقاد کرده و آن را یکی از عوامل مشکل‌ساز برای زنان خبرنگار عنوان کرد.

مزاحمت‌های تلفنی و مزاحمت از طریق رسانه‌های اجتماعی برای زنان خبرنگار، یکی دیگر از مواردی است زنان خبرنگار را نگران کرده است.

 با این حال مسوولان در کمیته‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران در دنمارک، از زنان خبرنگار خواستند تا مشکلات خود را انعکاس داده و به گوش این کمیته برسانند تا اقدامی برای حل آن صورت گیرد.

خانم سوزانا از زنان خبرنگار خواست تا در صورت مواجه شدن با مشکلی در عرصه‌ی کار خبرنگاری، به این کمیته مراجعه کنند و این کمیته با حفظ هویت متضرر، به مشکل رسیدگی خواهد کرد.

به باور وی اگر زنان دادخواهی نکنند کسی از مشکلات شان با خبر نمی‌شود و در نتیجه این مشکلات حل نمی‌شود.

زنان خبرنگار از آغاز فعالیت رسانه‌ها تا کنون، با مشکلات زیادی روبرو بوده اند که برخی از این چالش‌ها هنوز هم وجود دارد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail