«نظارت از قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد» عنوان برنامه‌ی است، که امروز از سوی شبکه زنان افغان در حوزه غرب، با حضور  برخی از زنان فعال مدنی برگزار شد.

مسوولان شبکه زنان افغان در هرات، هدف از نظارت از قطعنامه ۱۳۲۵ را رسیدن به چرایی این پرسش که چقدر پلان‌های این قطعنامه عملی شده و ارائه نمودن راه کار‌ها برای بر طرف کردن خلای‌های این قطعنامه عنوان می‌کنند.

حسنه نیکزاد، مسوول شبکه زنان افغان در هرات، به این باور است که راه‌کار‌های ارائه شده از سوی زنان فعال در هرات در مورد پلان عمل ملی یا قطعنامه ۱۳۲۵ می‌تواند سبب تغییرات بزرگ در بهبود وضعیت زنان شود.

وی می‌گوید: “زنان خودشان می‌توانند به وضعیت خود تغییر ایجاد کنند با بلند بردن ظرفیت‌ها و توانایی‌های شان  با ثابت ساختن عملکرد شان با داد خواهی‌های که می‌تواند به فریاد تبدیل شود “.

در همین حال برخی از زنان فعال، به این باور اند  که مواد قطعنامه ۱۳۲۵ روز به روز قدرت تطبیق خود را به منظور بهبود وضعیت زنان از دست می‌دهد و امروزه بیشترین قشر آسیب پذیر جامعه را زنان تشکیل می‌دهند.

سکینه حسینی، نماینده مردم هرات در شورای ولایتی، می‌گوید: “در این قطعنامه مسئله حفاظت زنان در هنگام جنگ بیان شده و همچنان موضوع مشارکت زنان نیز بیان شده که متاسفانه امروز ما شاهد تنقیض چوکی‌های زنان در حکومت و شهادت زنان زیادی در حملات انتحاری هستیم “.

وی در ادامه می‌گوید؛ برای ارائه راه حل‌های مناسب به منظور بر طرف کردن خلا‌های طرح قطعنامه ۱۳۲۵ باید نظارت درست و دقیق صورت گیرد.

از سوی هم برخی از زنان، به این باور اند که به هیچ یک از مواد این قطعنامه ازسوی دولت عمل نشده به همین منظور وضعیت زنان تغییر آنچنانی نکرده است.

مینا سیمیا،عضو شبکه زنان افغان، در رابطه می‌گوید: “امروزه زنان هم در جامعه و هم در دولت جایگاه نمادین دارند و جهت بهبود وضعیت زنان تصمیم خاصی گرفته نشده است “.

قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امینت سازمان ملل متحد در مورد زنان و صلح امینت آنان به اتفاق آرا در ۳۱اکتبر سال ۲۰۰۰میلادی به هدف ترویج برابری جنسیتی و حمایت از دخترن و زنان در چارچوب ایجاد صلح به تصویب رسید.

 دستور ایجاد طرح قطعنامه ۱۳۲۵ در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی رییس جمهوری کشور داده شد و این طرح با همکاری نهاد‌‌های مختلف از جمله شبکه زنان افغان ساخته شده و به مرحله اجرا در آمد.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail