زنان در حالت عادی باید هر ۳۰ روز یک بار، به مدت سه تا هفت روز عادت ماهانه (پریود) شوند.

 فاصلۀ پریود‌ها به طور معمول بیست و یک تا سی و پنج روز است. پریودی در خانم‌های مختلف متفاوت است و گاهی زودتر یا دیرتر از پریود قبلی شروع می‌شود یا گاهی بیشتر یا کمتر از پریود قبلی به طول می انجامد. در برخی موارد بنابر دلایل مختلف بیشتر  زنان در یک ماه دو بار پریود را تجربه می کنند که این موضوع نگرانی زیادی را برای آنان ایجاد کرده است.

برخی از دختران نوجوان که تازه به بلوغ رسیده اند در ماه بیش از یک  بار پریود می‌شوند آنان می‌گویند این مسئله مشکلات صحی زیادی را برای شان به وجود آورده است.

عاطفه کریمی، ۱۶ سال سن دارد، در هر ماه بیش از یک بار پریود می‌شود برای حل این مشکل به  پزشک مراجعه کرده اما پریود‌ش منظم نشده است.

او می‌گوید؛ از لحاظ جسمی ضعیف است و دو بار پریود شدن در ماه برایش مشکل کم خونی را بوجود آورده است.

عاطفه می‌آفزاید: “اخیرا احساس می‌کنم از بس تشویش این را دارم که چرا ایقدر زود زود مریض می‌شم به مه مشکل روحی پیدا شده “.

پزشکان به این نظر اند که فاصله بین پریود در بزرگسالان بیست و یک تا سی و پنج روز و در نوجوانان بیست و یک تا چهل و پنج روز است.

 و اما برخی از دختران، بیش از یک بار پریود شدن در ماه را موضوع جدی نمی‌دانند و به این باور اند که پس از اینکه ازدواج کنند این مشکل  شان حل می‌شود.

سیما غلامی، می‌گوید؛ از وقتی که به بلوغ رسیده هر ماه دو بار پریود می‌شود.

او می‌گوید: “این موضوع را با مادر خو در میان گذاشتم اونا گفتن دختر جوانی مشکلی ندارد عروسی کنی خوب میشی “.

اما به باور برخی از پزشکان نظم پریود ربطی به ازدواج کردن ندارد و امکان این وجود دارد که پس از ازدواج اختلالات جدی‌تری در پریود به وجود آید.

در همین حال فاطمه اسدی، مدتی از ازدواج‌اش می‌گذرد و اما طبق معمول همانند زمان مجردی‌اش هر ماه دو بار پریود می‌شود که این مسئله مشکلات زیادی برایش ایجاد کرده است.

وی می‌‌گوید: “شوهرم آدم اعتقادی است باید نماز خو همیشه بخونم اما به هر ماه ده رور نمی‌تونم نماز بخونم به همین دلیل بیشتر اوقات شوهرم از مه ناراحت میشه “.

از سوی هم ملکه پیغام متخصص زنان و زایمان، تعدد پریود در یک ماه را برای زنان خطرناک می‌خواند.

 خانم پیغام می‌گوید؛ اگر زنان در ماه بیش از یک بار پریود شوند برای شان مشکلات کم خونی، ایجاد می‌شود. چرا که اگردر ماه بیش از یک بار پریود اتفاق بیفتد خانم‌ها ۵۰ تا ۶۰ سی سی خون را ضایع می‌کنند که این مسئله می‌تواند زندگی شان را را به خطر مواجه کند .

او افزود: “برای جلوگیری از این مشکل باید خانم‌ها در اسرع وقت به داکتر مراجعه کنند و به طور دوامدار دارو مصرف کنند تا این مشکل رفع شود “.

پزشکان دلایل تعدد پریود در یک ماه را عواملی چون  مشکلات غدۀ تیرویید، شروع یائسگی، استرس، کاهش یا افزایش وزن، قرص‌های بارداری و کیست‌های تخمدان عنوان می‌کنند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail