سرپرست اداره‌ی اتاق‌های تجارت و صنایع هرات طی کنفرانس مطبوعاتی از افزایش ۲۰ درصدی عواید این اداره خبر می‌دهد.

جمیله بهادری سرپرست اتاق‌های تجارت و صنایع هرات می‌گوید؛ در یک سال اخیر بالای ۲۹ میلیون افغانی عواید جوازهای مستوفیت هرات بوده است.

این در حالیست که همواره نگرانی‌هایی مبنی بر اخذ مالیات سنگین از سوی سرمایه‌گذاران مطرح شده است.

خانم بهادری همچنان، قطع سیستم جوازدهی را یکی از چالش‌های سد راه سرمایه‌گذاران عنوان کرد.

سرپرست اداره‌ی اتاق‌های تجارت و صنایع هرات؛ تعداد زنان تجارت‌پیشه در هرات را رو به افزایش دانسته و افزود؛ در سال گذشته ۱۲ زن در هرات جواز کار به دست آورده اند.

با این حال بسیاری از زنان تجارت‌پیشه‌ از نبود امکانات و عدم توجه حکومت شکایت داشته و به این باور اند که اگر وضعیت چنین ادامه پیدا کند، ممکن است تجارت‌های کوچک زنان نیز از بین برود.

خانم بهادری اما می‌افزاید؛ سرمایه‌گذاری در هرات از سوی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی رو به افزایش است و در سال گذشته حدود ۸ الی ۹ هزار جواز کار توزیع شده است.

وی افتتاح اولین خط هرات- دهلی در سال گذشته را به عنوان یک دستآورد یاد کرده و افزود؛ سرمایه‌گذاران می‌توانند، از این طریق محصولات خود را صادر کنند.

خانم بهادری افتتاح اتاق زنان تجارت‌پیشه را یکی دیگر از دستآوردهای این اداره عنوان کرد که به باور وی می‌تواند برای زنان تجارت پیشه سهولت‌های کاری ایجاد کند.

بنابر گفته‌ی سرپرست اتاق‌های تجارت و صنایع هرات طی سال گذشته، ۲۵ تن از زنان در هرات، جواز کار به دست آورده اند.

این در حالیست که در حدود یک‌ونیم‌هزار جواز کار در هرات لغو شده است، اما مسوولان محلی دلیل آن را عوامل امنیتی و کاهش علاقه‌ی بازرگانان به کار تجارت عنوان می‌کنند.

جیلانی فرهاد سخن‌گوی والی هرات هرچند کاهش کار تجارت در هرات را می‌پذیرد اما می‌گوید: «موج جدیدی از سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی صنعت را شاهدیم ».

این در حالیست که چندی پیش اتاق تجارت و صنایع کشور سه ولایت هرات، کابل و کندهار را در تهدیدات بلندِ امنیتی برای سرمایه‌گذاران اعلان کرد.

اتاق‌های تجارت و صنایع کشور، در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است و دارای ۶۳ کارمند می باشد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail