زهره بارکزی، دانش‌آموخته‌ی رشتۀهنر‌های زیبا دانشگاه هرات است. دختری که تعریف متفاوتی از هنر و هنرمند دارد او به این باور است که برای هنرمند شدن هیچ‌وقت دیر نیست.

برای آشنایی بیشتر گپ‌و گفتی با وی داشته‌ام خواننده باشید.

پرسش: چه تعریفی از هنر و هنرمند دارید؟

 پاسخ: هنر ابزاری است که از طریق آن مفاهیم والای مهم انسانی  و الهی به جامعه و انسان منتقل می‌شود. هنرمند کسی است  که نگاه می‌کند و درک می‌کند برخلاف برخی‌ها که نگاه می‌کنند ولی از درک عاجز اند.

پرسش: چه چیز سبب شد که از میان این همه هنر نقاشی را انتخاب کنید؟

.پاسخ: نقاشی احساس درونی هنرمند را بیان می‌کنند و هم‌چنان تخیلات هنری یک هنرمند را بازگو می‌کند. من به این باورم که هرهنرمند  می‌تواند به وسیله هنر‌اش احساس درونی و تخیلات خود را بیان کند.

پرسش: دوست دارید بیشتر چه چیزی را از طریق هنر تان بروز دهید؟

پاسخ: بیشتر دوست دارم مشکلاتی را که در جامعه ما وجود دارد از طریق هنر خود بروز دهم می‌خواهم مشکلات ودرد زنان را از طریق تصاویر فریاد بزنم تا همه آگاه شوند.

پرسش: چند اثر هنری دارید و در آن‌ها از زنان چه تصویری را ارایه کردید؟

پاسخ:  تاکنون در حدود بیست اثر مختلف دارم  و در آینده تصمیم  دارم زیادتر کار کنم  و ‌آثار زیادی را خلق کنم. بیشتر دوست  دارم فعالیت‌های زنان را به تصویر بکشم از جمله  توانایی‌ها و موفقیت‌های زنان را  و این را به همه نشان دهم که زنان موفق هستند و می‌توانند به جامعه مفید باشند.

پرسش: چه کسی به شما انگیزه بخشید و حمایت تان کرد؟

پاسخ: خانواده‌ام  درین عرصه زیاد تشویقم  کردند و آنان اولین کسانی بودند که توانایی و استعداد  این هنر را در وجودم کشف کردند و برایم انگیزه بخشیدند  که در دانشگاه این رشته را انتخاب کنم  و این هنر را ادامه دهم.

پرسش: شده گاهی از هنرتان دل‌زده شوید؟

پاسخ: برخی از افراد به هنر نقاشی ارزش نمی‌دهند و نادیده می‌گیرند  و حتی این هنر را به تمسخر می‌گیرند  اما من هیچ‌گاه از هنرم  دل‌زده  نمی‌شوم  و روز به روز علاقه‌ام به این هنر زیاتر می‌شود و راه‌‌ام را ادامه می‌دهم.

پرسش: خواسته تان به عنوان یک هنرمند از مردم چه است؟

پاسخ: تکریم هنرمندان به عنوان راهی برای ارسال پیام‌های الهی اهمیت پیدا می‌کند با این وجود متاسفانه در کشور ما آنقدر که روی  واژه هنر و هنرمند تأکید شده است، به محتوا آن پرداخته نشده است.

هنرمندانی که موسیقی و نقاشی و هر هنر دیگری را دست‌مایه قرار می‌دهند تا مفاهیم مهم  از این دست را به گوش جهانیان برسانند اما از سوی هیچ نهاد و سازمانی حمایت نمی‌شوند از دولت و مردم خود می‌خواهم  هنرمندان را حمایت کنند چرا که تشویق و حمایت برای هنرمندان انگیزه می‌بخشد.

پرسش: در آخر اگر حرفی برای گفتن داشته باشید؟

در آخر برای اینکه هنرمند شوید باید حس دیوانگی درون خود را بیدار کنید تا بتوانید در مقابل عادت‌ها و رفتار‌های که شما را از انجام کارهای مخالف خواسته هایتان باز می‌دارد به‌ایستید.

هنر مهمترین کار و فعالیت ماورای طبیعی مناسب برای زندگی است،

و برای هنرمند شدن هیچ وقت دیر نیست.

ترتیب: ضایگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail