گوشی‌‌های هوشمند و اینترنت به دلیل انتشار امواج، آسیب زیادی را به مادران باردار و جنین وارد می‌کند، موضوعی‌‌است که شمار زیادی از پزشکان آن را مطرح کرده اند.

به باور این پزشکان بانوان باردار به دلیل استفاده‌ی زیاد و عدم آگاهی از خطرات امواج گوشی‌های هوشمند و وای‌فای دچار مشکل شده و یا به جنین شان آسیب می‌رسد.

مسلم آرتین متخصص مغز و اعصاب با تاکید این که گوشی‌های هوشمند برای بانوان باردار آسیب می‌رساند می‌گوید: «خانم‌های باردار نباید حداقل تا چهارماه اول در معرض امواج وای‌فای و گوشی‌های هوشمند قرار گیرند ».

این پزشک به این باور است که بانوان باید در دوره‌ی بارداری از گوشی‌های هوشمند و یا اینترنت دوری کرده و یا برای مدتی آن را از برنامه‌شان حذف کنند.

این در حالیست که برخی از زنان باردار نیز از آسیب‌های که از گوشی‌های هوشمند دیده اند سخن می‌زنند.

آنان می‌گویند در نتیجه‌ی استفاده از گوشی‌های هوشمند به مشکلاتی چون سردرد، ناراحتی و بی‌خوابی مبتلا شدند.

کریمه زن بارداری است که در مورد‌ ضررهای که از گوشی‌های هوشمند دیده است می‌گوید:

«من شش ماهه بار دارم و روزانه دو ساعت از موبایل استفاده می‌کنم که بعد ازاو دچارسردردی وناراحتی شدید می‌شوم ».

لطیفه نیز مانند کریمه از خطرات امواج وای‌فای و گوشی‌های هوشمند آگاهی ندارد او که ماه پنجم بارداری خود را

می‌گذراند می‌گوید چند ماه است که از اینترنت و گوشی هوشمند استفاده می‌کند اما اطلاعی در مورد عوارض  آن ندارد اما بعداز چند ساعت استفاده دچارد سردرد می‌شود.

این در حالیست که کارشناسان بخش فناروری نیز تایید می‌کنند که امواج گوشی‌های هوشمند و وای‌فای آسیب‌های زیادی را به انسان وارد می‌کند.

محمد قبول رسولی مسوول بخش تخنیک دانشکده‌ی کامپیوتر ساینس دانشگاه هرات می‌گوید به طور کلی هیچ نوع امواجی  بدون عوارض نیست و به مرور زمان تاثیرات خود را به جای می‌گذارد.

او می‌گوید: “ساده ترین روش کاهش خطرات امواج این است که لپ تاپ،موبایل و تبلت را در نزدیکی بدن مخصوصا در قسمت قلب تان  قرار ندهید و بعد از این که کار تان با این وسایل تمام شد از آن ها فاصله بگیرید “.

این در حالیست که در سال ۲۰۱۱ آژانس بین المللی تحقیقات سرطان امواج وای‌فای را در گروه “احتمالا”سرطان زا برای انسان طبقه بندی کرد.

  گزارشگر: فاطمه رحیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail