گفتمانی تحت نام «فرصت‌ها و چالش‌های فرا راه زنان تجارت پیشه در هرات» امروز از سوی انستیتوت جنگ و صلح (IWPR) در هرات برگزار گردید.

مسوولان  انستیتوت جنگ و صلح هدف از برگزاری این گفتمان را حمایت از زنان تجارت پیشه و متوجه ساختن دولت به چالش‌های که فرا راه زنان تجارت پیشه در هرات قرار دارد عنوان می‌کنند.

منیر مهربان، عضو انستیتوت جنگ وصلح می‌گوید: “یک بخش بزرگ از سیاست دولت این است که زنان پیشرفت کنند خودکفا شوند و این برنامه هم یک گوشه‌ی از خودکفا شدن زنان در تجارت است که در حوزه غرب برگزار گردید “.

در همین حال در پنل این گفتمان یونس رهنورد رییس اقتصاد هرات، مریم جامی، عضو هیئت مدیره اتاق تجارت وصنایع زنان  درهرات، سوسن بهبوده زاده فعال مدنی و آزیتا سلیم شاهی، تجارت پیشه حضور داشتند و هریک شان روی چالش‌ها وتهدید‌های که زنان تجارت پیشه در هرات با آن مواجه هستند صحبت نموند.

مریم جامی، از مشکلات و بی توجهی دولت به زنان تجارت پیشه سخن گفت.

خانم جامی می‌گوید: “دولت  و سکتور‌های خصوصی در قبال زنان نظر بسیار ضعیف دارند  و در بخش اقتصادی پروژه‌های بسیار کوچک را برای زنان می‌دهند و درواقع بین مردان و زنان تجارت پیشه تبعیض قایل می‌شوند “.

در کنار این سوسن بهبود زاده از نبود امنیت شغلی و اجتماعی زنان تجارت پیشه ابراز نگرانی کرد.

خانم بهبودزاده می‌گوید: “زنان تجارت پیشه درهرات  با ترس و ابهام به کار شان ادامه می‌دهند چون این زنان امنیت شغلی و اجتماعی ندارند “.

در این میان آزیتا سلیم شاهی، از تهدید‌ها ، مشکلات فرهنگی و نبود تسهیلات برای  زنان تجارت پیشه در ولسوالی‌های هرات سخن زد.

وی می‌گوید: “زنان تجارت پیشه در ولسوالی‌های هرات با مشکلات مضاعف روبرو هستند از جمله مشکلات عمده شان تهدیدات امنیتی است که هموراه سر راه فعالیت شان قرار دارد “.

اما یونس رهنورد، از برنامه‌ها و فرصت‌های که دولت برای زنان تجارت پیشه فراهم نموده است سخن گفت.

وی می‌گوید: “دولت چندین برنامه را برای انکشاف زنان دارد که و یکی از پلان‌های استراتژی دولت برنامه توانمندی سازی اقتصادی زنان است “.

آقای رهنورد در ادامه حرف‌هایش افزود: “چالش‌ها سر راه مردان تجارت پیشه نیز قرار دارد و همچنان مردان تجارت پیشه  نیزبا نبود تسهیلات به منظور انتقال کالا‌های شان به خارج از کشور مواجه هستند “.

در پایان این گفتمان زنان تجارت پیشه هرات  خواهان توجه بیشتر حمایت و همکاری زیادتر از سوی دولت شدند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail