ورزش درمانی، یکی از فعالیت‌های ورزشی است که با انجام آن می‌‌‌‌توان  درد‌های مفصلی، درد کمر، دیابت و افسردگی را درمان کرد،هر چند این  فعالیت ورزشی در هرات نو پا است با آن‌‌هم تعداد زیادی از زنان مصروف این فعالیت ورزشی هستند.

برخی از زنان در هرات  که از مشکلات صحی گوناگون رنج می‌برند از وجود این نوع فعالیت‌ها در برخی از باشگاه‌‌های ورزشی زنانه دراین ولایت خرسند اند و معتقد اند از زمانی‌که این فعالیت را آغاز کردند تاثیرات خیلی مثبتی در وضعیت صحی شان بوجود آمده است.

شکیلا که مدت سه ماه می‌شود ورزش درمانی را انجام می‌دهد خیلی خوشحال است که تغییراتی در وضعیت روحی و روانی‌اش آمده است او پیش از اینکه ورزش درمانی را آغاز کند افسرده‌گی داشته است.

شکیلا می‌گوید: “همیشه روان پریشی داشتم  و گوشه‌نشین بودم دلم گرفته بود و دوست نداشتم با کسی حرف بزنم اما حالا وضعیت روحی‌ام خیلی خوب شده است “.

در همین حال برخی از زنان که ورزش درمانی می‌کنند به این باور اند که تاثیرات این ورزش برای شان از دارو خیلی تاثیرگذارتر بوده است.

عابده که مبتلا به بیماری دیابت است باور دارد که تمرینات  ورزش درمانی را که هر روز انجام می‌دهد می‌تواند برای مبارزه با این مریضی او را خیلی کمک کند.

او می‌گوید: “مدت یک سال می‌شود که ورزش درمانی را انجام می‌دهم و درجه دیابتم خیلی پایین آمده است “.

از سوی هم برخی از زنان که به درد‌های مفصلی گرفتار هستند از بهبود وضعیت شان از زمانی‌که ورزش درمانی را آغاز کرده اند سخن می‌زنند، آنان می‌گویند قبل از اینکه به این ورزش روی آورند از دارو برای تسکین درد‌های شان استفاده می‌کردند اما تاثیر آنچنانی نداشته است و این ورزش بهترین راه برای تسکین درد‌های مفصلی است.

قدسیه عنبری مدت بیست روز می‌شود که به این فعالیت ورزشی روی آورده است او می‌گوید مشکل پا دردی دارد و قصد دارد این ورزش را ادامه دهد چون تاثیرات خوبی در مدت همین بیست روز در تسکین درد پاها‌یش به وجود آمده است.

وی می‌گوید: “به خاطر علاج پا دردی به خارج از کشور رفتم اما تاثیر آن‌چنانی را ندیدم اما از وقتی ورزش درمانی را شروع کردم درد پاها‌یم خیلی کم شده است “.

با این حال فیروزه واحدی مربی ورزش درمانی در یکی از باشگاه‌های ورزشی است. او از حضور پررنگ زنان به این فعالیت ورزشی سخن می‌زند.

وی می‌گوید: “در حال حاضر ۳۵ خانم در باشگاه ما مصروف تمرینات ورزش درمانی هستند و روز به روز به تعداد این خانم‌ها افزوده می‌شود “.

او افزود: “در کنار ورزش درمانی ما فعالیت ماساژ درمانی را نیز داریم که تعدادی از زنان نیز همزمان با ورزش درمانی ماساژ درمانی را نیز انجام می‌دهند “.

این در حالی است که در چند سال اخیر تعداد باشگاه‌‍‌های ورزشی مخصوص زنان در ولایت هرات زیاد شده است و زنان در بخش‌های گوناگون ورزشی مصروف فعالیت هستند. ‌

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail