رقیه فقیری زنی که بیست سال از عمرش را وقف هنر قلاف بافی، مکرومه بافی، مهره دوزی کرده است. وی به این باور است که هر هنری به استقلالیت مالی زن می‌تواند خیلی کمک کند.

برای معرفی بیشتر رقیه فقیری و آشنایی با هنرش گفت‌گوی را با وی ترتیب داده‌ام که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: هنر قلاب بافی را از چی زمانی فرا گرفتید ؟

پاسخ: هنر قلاف بافی را  زمانیکه در ایران زندگی می‌کردم و صنف دوازدهم مکتب بودم آن زمان یکی از همصنفی‌هایم  قلاب بافی می‌کردند از همان زمان من هم زیاد علاقه‌مند این هنر شدم و خواستم یاد بگیرم از همان دوران شروع به فرا گرفتن این هنر کردم  و به مرور زمان هنر‌های مکرومه بافی، مهره دوزی و مهره بافی را نیز یاد گرفتم و فعلا همه این هنر ها را به شکل ماهرانه میتوانم  انجام دهم.

پرسش:  بیشتر چه چیزهای را درست می‌کنید و آیا می‌توانید به فروش برسانید؟

پاسخ: با استفاده از هنرهای  دستی که به آن دسترسی دارم انواع کفش‌ها، کیف‌های دستی، کیف‌های شانه‌گی، اشیای تزیینی از قبیل گل دان، وسایل تزیینی برای سفره عقد و انواع و اقسام اشیای دیگر را درست می‌کنم  و بیشتر سفارشات و  فروشاتم در داخل خانه است و کمتر برای فروش  به بازار می‌روم.

پرسش: این هنر چه تغییری در اقتصاد و  زندگی تان بوجود آورده است؟

پاسخ: شوهرم مامور دولت است و معاش‌اش آنقدر زیاد نیست که بتوانم از آن برای هوسانه‌های دل خودم و دخترانم استفاده کنم بنا خودم با این هنر در ماه حدود شانزده‌هزار عاید دارم  و مصارف خودم و دخترانم  را خود م می‌پردازم و هر آنچه دلم بخواهد به خانه خود مصرف می‌کنم و از لحاظ مالی شکر خدا مستقل هستم.

پرسش: شما اشاره کردید بیشتر کار شما در داخل خانه است چرا نمی‌خواهید  در بیرون از خانه یک گارگاه را ایجاد کنید با توجه به اینکه فروشات هم زیاد دارید؟

پاسخ: بارها برایم از سوی شوهرم و خواهر زاده‌ام پیشنهاد ایجاد گارگاه در بیرون از خانه شده است اما چون من مادر چهار دختر و یک پسر هستم و مسوولیت پرورش اینها برایم مهم است به همین دلیل نمی‌خواهم در تربیه فرزندانم غفلت کنم از همین رو دوستدارم کارم را در کنار فرزندانم در خانه انجام دهم.

پرسش: به عنوان پرسش آخر مشوق و پشتیبان شما در زندگی هنری تان چه کسی است؟

پاسخ: زمانی‌که در خانه پدرم این هنرها  را انجام می‌دادم پدرم من را زیاد تشویق می‌کرد و در بدل هر چیزی‌که درست می‌کردم برایم  دو برابر قیمتش پول می‌داد و از زمانیکه ازدواج کردم یگانه مشوقم شوهرم است و همیشه برایم می‌گوید که هنرم را بیرون از خانه به نمایش بگذارم می‌خواهد هنرم در چهار چوب خانه پنهان نماند تا جایکه شوهرم سبب شد برای اولین بار با خبرگزاری شما گفت‌گو انجام دهم و من از قبل از این با هیچ رسانه مصاحبه‌ی نداشتم.

مصاحبه کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail