نقاشی، مینیاتوری و گرافیک از هنرهایست که مورد علاقه‌ی تعداد زیادی از دختران هراتی قرار دارد، اما با این حال شماری از دانش‌آموخته‌گان این هنرها از نبود بازار کار شکایت دارند.

این دختران هراتی هرچند از علاقه‌ی شان به این رشته سخن گفته، اما می‌گویند که پس از زحمات زیاد برای فراگیری این هنرها مجبور اند خلاف رشته کار کنند.

مرضیه دانش‌آموخته‌ی بخش گرافیک دانشکده‌ی هنرهاست، هرچند او از علاقه‌ی خودش به هنر گرافیک می‌گوید اما از نبود بازار کار برای رشته‌اش شکایت دارد.

مرضیه از نبود بازار کار شکایت دارد و می گوید: «با تلاش‌های زیادی که پس از فراغت از دانشکده داشتم توانستم امسال کار آموز شوم آن هم برخلاف رشته‌ی که خواندم ».

او می‌افزاید: گرافیک را با شور و علاقه بسیاری خوانده و در طول دوران دانشگاه بیشترین زحمت را کشیده است، اما اکنون زحمات اش را بی فایده حس می‌کند.

در این میان فرخنده دانشجوی بخش آبرنگ دانشکده‌ی هنرهاست و علاقه‌ی زیادی به کارش دارد و اکنون به طراحی می‌پردازد.

او در این مورد چنین می‌گوید:

سوسن عبیدی نیز دانش‌آموخته‌ی بخش گرافیک دانشکده‌ی هنرهاست و تا کنون آثار زیادی را در این زمینه خلق کرده است.

سوسن نیز از نبود بازار کار شکایت دارد و می‌گوید با این که دو سال می‌شود از این رشته فارغ شده است هنوز موفق نشده تا برایش کاری دست و پا کند.

هر چند فرخنده می‌گوید به هنرش علاقه‌مند است اما می‌گوید در هرات قدر این هنر دانسته نمی‌شود: «هرکسی که مرا می‌بیند می‌گوید این چی است که تو می‌خوانی؟».

وی تا کنون سه اثر داشته است و می‌گوید کارش را با همه نا امیدی‌ها ادامه می‌دهد.

یلدا محمدی از دیگر علاقه‌مندان هنر است و می‌گوید نقاشی هنری است که انسان می‌تواند احساسات خود را به وسیله‌ی آن انعکاس دهد.

زهرا دانشجوی رشته‌ی مینیاتوری است و می‌گوید با این که دانشگاه را تمام کرده و آثاری را نیز در این زمینه خلق کرده است.

زهرا عاشق کار خود است و می‌گوید که بی اهمیت شمردن هنر اش توسط مردم او را از پی‌گیری هنر مینیاتوری باز نمی‌دارد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail