یوگا یکی از رشته‌های ورزشی در هرات است که شمار زیادی از بانوان را جذب خود کرده است. بانوان گل‌ها نخستین باشگاهی است که در آن حدود ۲۰۰ بانو ورزش یوگا را آموزش می‌بینند.

بانوان علاقه‌مند ورزش یوگا آن را برای آرامش روحی و تقویت جسمی شان انتخاب کرده و در سدد رشد این رشته ورزشی اند.

به گفته یکی از مربیان این رشته ورزشی، یوگا ورزش کاملی برای جسم و ذهن است. روش‌های در این رشتۀ ورزشی وجود دارد که هم بدن و هم ذهن را به تکاپو و فعال بودن وادار می‌کند.

لطیفه عظیمی مربی ورزش یوگا، مدت چهار سال است این رشته ورزشی را در کلپ خود آموزش می‌دهد. او می‌گوید: “این ورزش برای ایجاد آرامش، تقویت حافظه، چربی سوز و بلند بردن مقاوت بدن خیلی موثر است “.

او که ورزش یوگا را به هند آموزش دیده است، نظر به علاقه‌مندی زنانی که در کلپ او می‌آمدند برای نخستین بار دست به ایجاد این رشته ورزشی زده است.

زنان همچنان این ورزش را بیشتر برای درمان افسردگی شان انتخاب می‌کنند.

سمانه ضیا یکی از ورزشکاران بخش یوگا به این باور است از وقتی به این ورزش رو آورده است، روحیه‌اش شاداب شده و دیدش نسبت به زندگی بازتر شده است.

معصومه یکی دیگر از این ورزشکاران است که هدف از انتخاب ورزش یوگا را این‌گونه برای ما شرح می‌دهد: “من بعد از ولادت به شدت دچار افسردگی شده بودم تا اینکه یکی برایم توصیه کرد تا یوگا کار کنم. حالا بعد از یک ماه ورزش یوگا، تغییرات مثبت زیادی در خود حس می‌کنم”.

یوگا که اولین بار در هند پایه‌گذاری شد، یکی از ورزش‌های نوپا در افغانستان است و برای نخستین بار «کلپ بانوان گل‌ها» این فضا را برای زنان علاقه‌مند ایجاد کرد.

گزارشگر: فریبا آرام

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail