بسیاری از دختران دانش‌آموز در ولایت هرات به دلیل نبود امکانات ورزشی در مکاتب  نمی‌توانند ورزش فوتبال را بازی کنند، این دانش‌آموزان به دلیل نبود میدان فوتبال در مکاتب شان از مسوولان شکایت دارند.

نیلوفر‌ یارزاده یکی از دانش‌آموزان مکتب لیسه گوهرشاد که علاقمند بازی فوتبال است، از این که نمی‌تواند در مکتب‌اش این ورزش را بازی کند نگران است.

نیلوفر می‌گوید: “در مکتب ما چندین تیم ورزشی باسکتبال و والیبال وجود دارد و ما شاهد موفقیت‌های زیاد تیم بسکتبال دختران در مکتب خود بودیم ولی متاسفانه که تیم فوتبال به مکتب ما تا به حال درست نشده به دلیل این که ما میدان ورزشی فوتبال نداریم و از طرف مسولان در این بخش توجه صورت نگرفته است “.

خدیجه هراتی یکی دیگر از دانش‌آموزان این مکتب می‌گوید، جامعه هرات سنتی است و دختران بنابر دلالیل مختلفی نمی‌توانند مانند پسران در جمنازیوم‌های شهر ورزش مورد علاقه خود را بازی کنند و متاسفانه در مکتب‌ها هم امکانات برای شان فراهم نشده تا ورزش‌های متفاوتی از جمله فوتبال را بازی کنند.

خدیجه همچنان می‌افزاید: ” ما دانش‌آموزان نیاز داریم تا ورزش‌های مورد علاقه خود را بازی کنیم ولی نداشتن امکانات یکی از دلایل است که ما نمی‌توانیم در بخش ورزش موفقیت حاصل کنیم “.

در همین حال بسیاری دانش‌آموزان می‌خواهند تا هر چه زودتر برای شان امکانات از قبیل جا فراهم شود تا آنها بتوانند ورزش‌های متفاوتی را در مکتب خود تمرین کنند و در این بخش موفق شوند.

این در حالیست که بسیاری از مدیران مکاتب نیز این مشکل را پذیرفته و می‌گویند دختران به دلیل نبود امکانات نمی‌توانند برخی از ورزش‌های مورد علاقه‌ی شان را در مکاتب بازی کنند.

لطیفه همدرد مدیر مکتب لیسه گوهرشاد می‌گوید که شاگردان این مکتب توانستند که در بخش ورزش‌های والیبال و بسکتبال موفقیت‌های زیادی بدست آورند چون آنها امکانات در این بخش مهیا بود اما در بخش ورزش فوتبال هیچ امکاناتی در این مکتب وجود ندارد.

این در حالیست که مسوولان بخش ورزشی معارف ولایت هرات، نبود مکان‌‌های ورزشی به ویژه فوتبال را در مکاتب دخترانه تایید می‌نمایند.

فریدون طاهری آمر ورزشی ریاست معارف ولایت هرات، میدان ورزشی والیبال و بسکتبال در بسیاری از مکاتب دخترانه شهر وجود دارد و امکانات هم برای آنها فراهم شده ولی در بخش فوتبال تا به حال امکانات فراهم نشده است و تا سال آینده امکانات برای این نوع ورزش نیز در مکاتب دخترانه فراهم خواهد شد.

آقای فریدون همچنان می‌افزاید: “ما در شهر استدیو‌های ورزشی مخصوص دختران را داریم و هر کدام مکاتب که بخواهند در مسابقات فوتبال شرکت کنند، ما برای شان امکانات را فراهم می‌کنیم تا آنها بتوانند در این استدیوها ورزش فوتبال را بازی کنند “.

این در حالیست که به باور دانش‌آموزان دختر، در تمامی مکاتب پسرانه تیم‌های ورزشی مختلف با امکانات بیشتر وجود دارد.

گزارشگر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail