بیماری‌های جلدی، نبود آب صحیح و پاک و عدم رعایت بهداشت در حمام‌های عمومی، نگرانی شماری از زنان را برانگیخته است.

شماری از زنان از بیماری‌های جلدی و عفونت های ایجاد شده از طریق حمام‌های عمومی شکایت دارند.

مرضیه می‌گوید: «یک بار که در حمام عمومی زنانه رفتم پس از آن پوستک‌های سفیدی را در قسمت دست‌ها، پاها وگردن و یک دانه‌ی عفونتی در شانه‌ام پیدا شد ».

مرضیه می‌افزاید: برعلاوه این خارش‌های نیز در بدن اش به وجود آمده بود.

برخی دیگر از زنان نیز استفاده از وسایل مشترک حمام وعدم بهداشت را از دیگر عوامل انتقال بیماری‌ها عنوان می‌کنند.

سارا با انتقاد از عدم رعایت بهداشت در حمام‌های عمومی می‌گوید: «یکی ازدوستانم پس از رفتن به حمام عمومی دچار عفونت قارچی شد و این از طریق وسایل حمام به او سرایت کرده بود ».

درهمین حال برخی دیگر از زنان به این باور اند که نداشتن چوکی ونشستن روی کف حمام بیماری‌های عفونتی را درشخص بوجود می‌آورد.

هستی از تجربه‌اش چنین می‌گوید:«مکان عمومی مانند حمام و استفاده از وسایل مشترک، حتی نداشتن چوکی درحمام باعث انتقال بیماری‌های عفونت رحم درخانم‌ها وبیماری‌های جلدی می‌گردد و خود من نیز این بیماری را تجربه کردم ».

در همین حال شماری از مسؤلان حمام‌های عمومی از بهداشتی بودن فضای حمام خود سخن می‌گویند.

نفیسه حیدری مسؤل یک حمام زنانه می‌گوید:«تمام مشتری‌ها ازحمام ما راضی هستند وهیچ‌کسی دچار کدام بیماری ازحمام ما نشده ».

حیدری می‌افزاید: نظافت درحمام او مراعات شده وآب آن نیز پاک است، شاید دلیل این بیماری‌ها شامپو، صابون وروشورهایی باشد که استفاده می‌کنند و باعث ‌شود که بدن شان حساسیت کند.

اما متخصصان جلدی و زیبایی به این باور اند:که باید محیط حمام پاک باشد ودرهفته یکبار باید با محلول دیتول وکلوریزن شسته شود.

داکترغلام ربانی ادیب متخصص جلدی وزیبایی می‌گوید:«بیماری‌های جلدی مخصوصا سکبس دربین مردم گسترش یافته است وبیشتر این بیماری‌ها درجاهایی به وجود می‌آید که ازدحام زیاد باشد ».

وی می‌افزاید: «این بیماری‌ها حتی درلیلیه‌ها، مکان‌های ورزشی و حمام‌ها نیز ازیک شخص به شخص دیگرسرایت می‌کند و حدود هفت الی ده روز نیاز به تداوی دارد تا این امراض بهبود یابد.

استفاده از مواد شوینده‌ی باکیفیت، عدم رعایت بهداشت و استفاده از وسایل عمومی از عمده‌ترین عوامل گسترش بیماری‌ها و حساسیت‌ها عنوان می‌شود.

گزارشگر: سحر موسوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail