پایین بودن سطح آگاهی مردان از بایدها و نبایدهای دوران بارداری زنان سبب شده تا آنان توجه کمتری در این دوران به همسران شان داشته باشند.

به باور بیشتر زنان باردار، بی توجهی  خانواده در زمان بارداری، سبب مشکلات جدی چون ضعیف بودن جنین، سقط جنین، کم خونی و امسال آن می‌شود.

شگوفه که دو طفل دارد از بی توجهی شوهر و خانوده شوهرش در زمان بارداری می‌گوید: “با اینکه از نگاه مالی هیچ مشکلی نداریم با آن هم اگر به شوهرم می‌گفتم برایم هوسانه بخر، با خشم می‌گفت مگر مادرم در زمان حمل من میوه می‌خورد که تو حالا سرم ناز می‌کنی “.

او همچنان می‌افزاید که تا آخرین روزهای بارداری‌اش برعلاوه دیگر کارهای خانه، بدون همکاری هیچ یک از اعضای خانواده لباس می‌شست و نان می‌پخت .

شگوفه یکی از هزاران زن افغانستانی است که خانوده‌اش از مشکلات دوران بارداری بی‌اطلاع اند و هیچ مراقبتی بخاطر رشد هرچه بهتر جنینش صورت نمی‌گیرد.

این در حالیست که برخی مردان از آگاهی مشکلات زنان  دوران باردار سخن می‌زنند.

عبدالظاهر که تازه پدر شده است به این باور است که مردان از زمان قدیم تا حال آگاهی و درک شان نسبت به این‌چنین مسایل زیاد شده است

اومی‌گوید با اینکه درآمدش پایین بود بازهم کوشش می‌کرد خانمش در دوران بارداری خوب تغذیه کند اما می‌افزاید: “به عنوان زن خانه خانم من نیز مجبور بود مسئولیت‌هایش را ادا کند “.

همان‌گونه که عبدالظار گفت با بلند رفتن سطح سواد، میزان آگاهی مردان نیز در مورد مشکلات بارداری و نحوه مراقبت از از زنان شان بلند رفته است چنانچه زنانی هم هستند که طفل سالم شان‌را مدیون مراقبت‌های جدی شوهر شان اند.

غزل عطوفی یکی از این زنان است که می‌گوید: “با اینکه شوهرم وظیفه داشت، هر صبح برایم میوه آماده می‌کرد، برایم می‌خوراند و بعد وظیفه می‌رفت “.

او می‌افزاید دوران بارداری بسیار سختی داشت وشوهرش بیشتر از خودش مراقب او بود.

در همین حال متخصصان می‌گویند تغییرات هورمونی در زنان باردار سبب می‌شود تا آنان دچار تحولات جسمی چون دلبدی‌ها و تغییرات روحی چون بدخلقی، تشوشات روحی و ترس شوند.

هما نیک‌سیر متخصص نسایی ولادی می‌گوید: “زنان باردار باید حداقل چهار بار، شروع بارداری، وسط ودوبار دیگر در آخر حمل به داکتر متخصص مراجعه کنند تا از بروز مشکلات به طفل و مادر جلوگیری صورت گیرد “.

او همچنان می‌افزاید که رژیم غذایی خوب و استراحت نسبی تاثیر مستقیم در رشد جنین و سلامت دوران بارداری دارد.

گزارشگر: فریبا آرام

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail