نبود تیم‌های ورزشی برای دختران در دانشگاه هرات، شکایت شمار زیادی از دانشجویان دختر در دانشگاه هرات را برانگیخته است. این دانشجویان مسوولان دانشگاه را به بی‌توجهی متهم کرده و می‌گویند برای پسران تیم‌های ورزشی وجود دارد اما در قسمت ورزش دختران هیچ‌ توجهی صورت نگرفته است.

مژگان محمدی دانشجوی سال چهارم دانشکده استوماتولوژی، بی‌توجهی مسؤلان دانشگاه را از جمله دلایل نبود تیم ورزشی برای دختران دانشجو می‌داند.

او می‌گوید بسیاری از خانم‌ها نمی‌توانند ورزش مورد علاقه خود را بازی کنند چون تیم ورزشی برای دختران در دانشگاه وجود ندارد.

مژگان همچنان می‌افزاید، سال پیش او و دوستانش همراه با مدیریت ورزشی دانشگاه صحبت کردند و قرار شد تیم ورزشی برای شان درست شود، ولی تا به حال هیج نوع اقدامی صورت نگرفته است.

وی می‌گوید: «من به بازی والیبال از دوران طفولیت علاقه‌ی زیاد دارم و همیشه در مکتب همراه با دوستانم بازی می‌کردم، ولی متاسفانه حال که در دانشگاه هستم، نمی‌توانم به ورزش مورد علاقه خود ادامه بدهم چون در این جا تیم ورزشی برای دختران ایجاد نشده و از طرف ریاست همچنان توجه برای ما صورت نگرفته است ».

در همین حال سکینه ثاقب دانشجوی بر حال دانشکده خبرنگاری ضمن تایید سخنان مژگان می‌گوید: «تقاضای من از ریاست این است که به زودترین فرصت تیم‌های ورزشی دختران را در دانشگاه ایجاد کنند تا ما هم بتوانیم همانند پسران به بازی‌های ورزشی مورد علاقه خود ادامه بدهیم ».

این درحالیست که برخی دیگر از دانشجویان نبود مکان‌های ورزشی مخصوص خانم‌ها در دانشگاه هرات را از چالش‌های  عدم ایجاد تیم ورزشی می‌دانند.

الهام عماد دانشجو دانشکده انجنیری، می‌گوید او همه ساله با دوستان خود، ورزش‌های  والیبال و فوتبال را در مکتب بازی می‌کرد  ولی حالا نمی‌تواند این بازی‌ها را ادامه دهد، چون در دانشگاه مکان مخصوص و امن برای خانم‌ها وجود ندارد.

این درحالیست که مسوولان بخش ورزش در دانشگاه هرات این مشکلات را می‌پذیرند.

فاضل براتیان مدیرعمومی ورزش در دانشگاه هرات  می‌گوید، در سال ۱۳۹۳  یک تیم منتخب بازی والیبال برای دختران از طرف ریاست  ایجاد شده بود ولی بنابر مشکلاتی چون آزار واذیت دختران توسط افراد بیرون از دانشگاه این تیم نتوانست ادامه پیدا کند.

آقای براتیان می‌افزاید، تیم پینک پانک دختران در سالون ادبیات این دانشگاه ایجاد شده بود ولی بعدها این بازی به خاطر مخالفت‌های استادان و دانشجویان دانشکده شرعیات  متوقف شد.

فاضل براتیان نبود مکان‌های مخصوص ورزش برای دختران را دلیل ایجاد نشدن تیم ورزشی برای دختران می‌داند.

وی همچنان در ادامه می‌گوید، قرار است در آینده یک مکان مخصوص جهت ورزش برای خانم‌ها در دانشگاه هرات تاسیس شود و برای اقدام این کار همراه با ریاست دانشگاه صحبت  شده و نقشه این مکان در کامپلکس دانشگاه طرح شده است.

در همین حال عذرا عزیز یکی از استادان  دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات، ایجاد مکان‌های ورزشی مخصوص دختران را در این دانشگاه موثر می داند .

 وی می‌گوید، تاسیس چنین مکان‌هایی می‌تواند برای خانم‌ها مفید باشد، زیرا آن‌ها نیز مانند مردان نیاز به ورزش دارند و در این مکان، خانم‌ها می‌توانند  آزادانه ورزش‌های مورد علاقه خود را بازی کنند.

این در حالیست که نه تنها هرات بلکه  بسیاری از دانشگاه‌های ولایات افغانستان دارای مکان‌های ورزشی مخصوص خانم‌ها نمی باشد.

گزارشگر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail