نهاد مور او ماشوم، نهاد مردمی در یکی از مناطق فقیر نشین شهر هرات است که به هدف کمک برای رشد ظرفیت زنان در بخش‌های مختلف بصورت رضاکارانه فعالیت دارد.

این نهاد در بخش‌های تولید گلاب، ابریشم بافی، خیاطی، سوادآموزی و کودکستان برای زنان و کودکان بی‌بضاعت زمینه کار و آموزش را بصورت رایگان فراهم ساخته است.

مسلمه حاجی‌زاده مسوول این نهاد می‌گوید زنان زیادی در بخش تولید گلاب و ابریشم بافی در اینجا کار می‌کنند اما نبود بازار فروش برای تولیدات شان عمده ترین مشکلات سد راه آنان است.

او می‌افزاید: «زنان با علاقه زیاد به تولید گلاب، عرقیات و بافت ابریشم در این مرکز می‌پردازند اما وقتی تولیدات شان به فروش نمی‌رسد از کار خود دلسرد می‌شوند ».

به گفته خانم حاجی زاده آنان با امکانات کم، گلاب خالص و عرقیات مختلف را تولید و بسته بندی می‌کنند اما از آن‌جایی که بازاریاب نداشته و ارتباطات شان با فروشنده‌گان مرد کم است، این تولیدات فروش چندانی نداشته و گاهی در گوشه این مرکز انبار می‌شود.

مسوولان اتاق‌های تجارت افغانستان نیز می‌پذیرند که تولیدات وطنی به دلیل ازدیاد واردات خارجی و ارزان بودن مواد وارداتی، از طرف مردم استقبال چندانی نمی‌شود.

بصیراحمد یارمند آمر اجراییه اتاق‌های تجارت افغانستان می‌گوید: «ما همواره تجار را به تولید محصولات داخلی تشویق می‌کنیم اما قیمت پایین کالاهای وارداتی به‌عنوان سدی در مقابل تولید و فروش محصولات داخلی تلقی شده است ».

با این حال مسوولان این مرکز می‌گویند نه تنها در بخش تولیدات بلکه در بخش آموزش هم بدون در نظر گرفتن مشکلات مادی خدمت به زنان و کودکان بی بضاعت را ادامه خواهند داد.

صادقه صادقیار مسوول بخش آموزش این نهاد می‌گوید: «این یک شورای مردمی است و هدف ما خدمت به این مردم بصورت رضاکارانه است تا بتوانیم برای خودکفایی زنان سهمی داشته باشیم ». 

نهاد مور او ماشوم در شروع سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرد که زنان و کودکان بی بضاعت را در بخش‎های مختلف آموزش می‌دهد.

گزارشگر: فریبا آرام

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail