زنان طی سال‌های اخیر در حوزه ورزش رشد چشمگیری داشته اند و در رشته‌های مختلف ورزشی سهم فعال و دست آوردهایی را کسب کرده اند. اما نبود حمایت درست حکومت از ورزش بانوان و  کم‌بها دادن به ورزش بانوان باعث بروز مشکلات مختلف در حوزه کاری آنان شده است.

آمنه یکی از ورزشکاران هرات است که در بخش فوتبال کار می‌کند او می‌گوید، ورزش را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرد اما بخاطر برخی مشکلات که برایش در درون اجتماع پیش آمد برای مدتی ورزش را کنار گذاشت و از سال ۱۳۹۵ دوباره آغاز کرد، با این وجود هنوز هم در اجتماع هستند کسانی که ورزش را برای بانوان ناپسند می‌بینند.

او گفت: «به نظرم مخالفت شماری از افراد به این خاطر است که از دیدگاه آنان دین مقدس اسلام اجازه این کار را نداده و دیگر این که ما افغانی هستیم و باید بیشتر عنعنات و فرهنگ را رعایت کنیم ».

در همین حال مریم مهرزاد معاون کمیته فوتبال بانوان می‌گوید که وضعیت رشته ورزشی فوتبال بانوان نسبت به دیگر بخش‌ها بهتر است و حمایت‌های نسبی از سوی حکومت وجود دارد.

نجیب‌الله نوروزی سرمربی تیم منتخب بانوان با تایید گفته‌های مریم مهرزاد گفت آنچه که فدراسیون در توان دارد در قسمت فوتبال از ما دریغ نمی‌کند .

او می‌گوید، از فدراسیون ورزشی فوتبال در قسمت کمک‌ها و حمایت‌ها راضی است.

سخن از خوشنودی سرمربی تیم منتخب فوتبال بانوان در حالی به میان می‌آید که رفیع امیری سرمربی تیم منتخب کاراته بانوان این کمک‌ها و حمایت‌ها را در بخش کاراته رد کرد و گفت: از سوی فدراسیون هیچ حمایتی از شاگردانش صورت نمی‌گیرد.

با این حال حمیدالله کبیر آمر تربیت بدنی ولایت هرات گفت آنچه در توان شان است دریغ نمی‌کنند و هیچ نوع تبعیضی نیز بین رشته‌های ورزشی از سوی آنان وجود ندارد.

او ادامه داد که سالانه حدود ۵۰۰۰۰ افغانی در بخش فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ورزشی در نظر گرفته می‌شود که اگر بخواهد برای ۵۰ رشته فعال ورزشی تقسیم کند مبلغ ناچیزی برای هر فدراسیون می‌رسد اما این که برخی از فدراسیون‌ها این را جز رفتار تبعیض آمیز قلمداد می‌کنند این را رد کرده و سخنی کاملا اشتباه خواند.

۳۰۰۰ بانو در بخش‌های مختلف ورزشی ولایت هرات فعالیت دارند که به گفته آصف کبیر در بخش پرورش اندام و فیستنس علاقه‌مندی بیشتر دیده می‌شود.

گزارشگر: زینب محسنی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail