بیشتر اوقات، زمانی که زنان مورد خشونت‌ لفظی قرار می‌گیرند، به دلایلی هم‌چون عدم اعتماد به دستگاه‌های قضایی و نهادهای ثبت شکایات و ترس از متهم شدن به این‌ که خودشان شرایط را برای این نوع خشونت‌ها مهیا کرده‌اند، سکوت می‌کنند.

شماری از فعالان حقوق زن دلیل سکوت زنان در برابر خشونت‌های لفظی را ترس زنان از متهم شدن به گناه می‌دانند.

مژگان انتظار فعال حقوق زن می‌گوید: «بسیاری از زنان زمانی که مورد آزار و اذیت و یا خشونت‌های لفظی قرار می‌گیرند به این دلیل سکوت می‌کنند که مبادا خودشان متهم به بی حجابی یا بدحجابی شوند ».

او می‌افزاید: در بسیاری از موارد اگر زنان از این ناحیه شکایتی کنند اولین انگشت انتقاد روی خود خانم‌ها بلند می‌شود.

خانم انتظار افزود: «بحث دیگر این است که بخاطر شکایت از خشونت‌های لفظی نیاز به شاهد است و در بیشتر این موارد شاهدی وجود ندارد ».

او به این باور است که مردان همیشه محیط بیرون را مختص به خودشان می‌دانند و نمی‌توانند باور کنند که زنان هم در جامعه حق دارند اما در این زمینه باید کار شود تا مردان هم حضور زنان را در جامعه بپذیرند و محدودیت ایجاد نکنند.

شماری دیگر از فعالان حقوق زن نیز می‌گویند این سکوت زنان ممکن است مشکلاتی را برای شان ایجاد کند.

حسینه نیک‌زاد فعال حقوق زن می‌گوید: «زنان به دلیل عدم آگهی از حقوق شان، در برابر آزار و اذیت‌ها و خشونت‌های لفظی کم‌تر واکنش نشان می‌دهند ».

او می‌گوید زمانی که زنان از قوانین منع خشونت آگهی کمتری دارند نمی‌توانند در برابر این خشونت‌ها واکنش نشان دهند ویا دادخواهی کنند و مواردی هم وجود دارد که زنان زمانی که برای دادخواهی به نهادهای عدلی مراجعه کردند به دلیل عدم آگهی از قانون و مراجع مربوط، مورد سوء استفاده افراد قرار گرفته و دوباره قربانی می‌شوند.

در همین حال شماری از جامعه شناسان به این باور اند  که فقدان نقش حاکم و حقوق و امتیاز متناسب زنان را از واکنش باز می‌دارد.

علی آزاد استاد دانشکده‌ی جامعه‌شناسی می‌گوید: «ساختار جامعه و خواست‌های خانواده، زنان را از هرگونه واکنش در برابر آزار و اذیت و خشونت‌های لفظی منع می‌کند ».

آقای آزاد به این باور است که ترس از مقصر شمردن و انگشت‌نما شدن زنان، و این که مبادا آبروی خود آن‌ها و خانواده‌ی شان در معرض خطر قرار گیرد نیز باعث سکوت زنان در برابر این نوع خشونت‌ها می‌شود.

به باور آگاهان، باور به جنس دوم بودن زنان نیز آن‌ها را به سکوت وا می‌دارد و به مردان این فکر القا می‌شود که ما جنس برتر هستیم و می‌توانیم هر طور که بخواهیم با زنان برخورد کنیم.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail