فقط شش سال داشت که شامل مکتب شد، بعد از اتمام دوره مکتب به صفت آموزگار در بخش آموزش و پرورش هرات شروع به فعالیت کرد. ۲۴ سال  از زندگیش را صرف آموزش فرزندان هری زمین نمود، او نه تنها یک مادر است بلکه بعد از درگذشت همسفر زندگیش مسوولیت چهار دختر  و یک پسر خویش را نیز بر دوش گرفت. او پس از سال‌ها تجربه کار در معارف و حوزه حمایت از حقوق زنان و کودکان همچنان مصمم است تا پله‌های باقی مانده اهدافش را با موفقیت بپیماید.

پرسش: جهت آشنایی بیشتر از خود تان معرفی کوتاهی داشته باشید؟

پاسخ: عزیزه محاکی هستم، مسوول موسسه حمایت از زنان و کودکان افغان، از لیسه مهری موفق به کسب دیپلم شدم و لیسانس حقوق دارم، بیش از ۲۴ سال به صفت آموزگار در معارف هرات فعالیت داشتم.

پرسش: در مورد تجربیات کاری تان صحبت کنید.

پاسخ: بنده سال‌های زیادی را صرف آموزش و پرورش نمودم، چند سال به صفت مدیر مکتب فعالیت داشتم و همچنان در یک مقطع مدیر عمومی کودکستان‌های ولایت هرات بودم از سال ۲۰۰۴ به این طرف فعالیت‌های مدنی و حمایوی از حقوق کودکان و زنان را ادامه دادم و به ۲۲ ولایت کشور به منظور دادخواهی و پشتیبانی از حقوق زنان مظلوم کشور سفر کردم.

پرسش: دور نمای شما از آینده بانوان افغانستان چیست؟

پاسخ:یک تعداد از خانم‌ها در کشور ظرفیت‌های شان ساخته شده و آنان می‌توانند به صفت الگو برای دیگران باشند، با توجه به این که در قسمت ارتقا ظرفیت خانم‌ها کارهایی صورت گرفته بازهم نیاز است تا برنامه‌های طولانی مدتی در ارتباط با رشد ظرفیت بانوان اجرایی شود، خوشبختانه بانوان هرات در قسمت فعالیت‌های بازرگانی، صنایع دستی، آموزش و سایر بخش‌ها خوب پیشرفت نموده اند و تمام این عوامل نوید از یک آینده خوش را می‌دهد.

پرسش: برنامه‌های پروژه‌ای تا چه اندازه برای پیشرفت بانوان هرات موثر بوده است؟

پاسخ: تا حدودی توانسته ذهنیت‌ها را روشن بسازد اما کم و کاستی‌هایی وجود داشته که این برنامه‌ها می‌توانست موفق‌تر باشد.

پرسش: آیا فرصت‌هایی که حکومت وحدت ملی برای  بانوان ایجاد کرده کافی است؟

پاسخ: متاسفانه حکومت وحدت ملی کمتر به بانوان هرات توجه کرده است با وجودیکه ظرفیت‌های خوبی در هرات وجود دارد اما ما می‌بینیم که بانوان در پست‌های کلیدی هرات گماشته نشده اند این خود یک نوع تبعیض است.

پرسش:اگر حرف خاصی باقی مانده است می‌توانید با مخاطبان خبرگزاری بانوان افغانستان شریک بسازید.

پاسخ: تشکر از شما من از همه بانوان می‌خواهم که در قسمت تربیه فرزندان شان دقت بیشتری به خرج دهند. بانوان الگو و تحصیل یافته داشته‌های شان را برای ارتقای ظرفیت سایر بانوان کشور شریک بسازند.

فرشته کریمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail