مسوولان ریاست صحت عامه ولایت هرات می‌گویند با اهداء کلینیک بیست بستر «پروفیسور سکینه یعقوبی» ۲۰ درصد از مشکلات شفاخانه نسائی ولادی حل شده است.

عبدالکریم تمنا، رییس صحت عامه ولایت هرات می‌گوید، به درخواست ریاست صحت عامه، این کلینیک به شفاخانه نسائی ولادی سپرده شد.

آقای تمنا گفت: «بنابر مشکلاتی که در قسمت زایشگاه هرات داشتیم از خانم یعقوبی درخواست کردیم تا کلینیک شان را به ریاست صحت عامه بسپارند که خانم یعقوبی علاقه‌مندی نشان داده و قبول کردند ».

در همین حال سعیده‌ سعید مسوول شفاخانه نسائی ولادی هرات می‌گوید: «در ولایت هرات شفاخانه صد بستر نسائی ولادی جواب گویی نیازمندی‌های خانم‌ها نیست. گاهی یک بستر خالی هم برای مادران وجود ندارد بناً شفاخانه خانم یعقوبی توانسته تا حدودی از مشکلات زایشگاه را بر طرف سازد ».

این درحالیست که احسان ساحل، سخنگوی پروفیسور سیکنه یعقوبی هدف از اهدای این کلینیک را جلوگیری از مرگ‌ و میر مادران دانست.

آقای ساحل گفت: «کلینیک پروفیسیور سکینه یعقوبی به ارزش یک میلیون دالر با تمام تجهیزات و امکانات به ریاست صحت عامه ولایت هرات به هدف جلوگیری از مرگ و میر مادران و کمک به مردم، به ریاست صحت عامه اهداء شد ».

بر اساس آمار ارایه شده از سوی مسوولان شفاخانه مرکزی ولایت هرات، به طور اوسط ماهانه ۲۵۰۰ ولادت نور مال و ۴۰۰ واقعه سزارین  در این شفاخانه صورت می‌گیرد. با این وجود، به دلیل نبود امکانات کافی در شفاخانه نسائی ولادی شماری از زنان در هرات ناگزیر اند تا جهت ولادت به درمانگا‌ه‌های خصوصی مراجعه کنند.

گزاشگر: فرشته کریمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail