گزارشگر: مرضیه حسینی

تیم ملی ویلچر بسکتبال بانوان افغانستان جهت شرکت رقابت‌های آسیایی “بالی کمپ” عازم کشور اندونیزیا می‌شوند. این بانوان که از چند روز به این سو سرگرم آمادگی مسابقات اند با شعار معلولیت محدویت بوده نمی‌تواند، می‌گویند توانایی انجام هر کاری را دارند.

اعضای این تیم که از اشتراک در رقابت‌های آسیایی بالی کمپ خرسند هستند از پیروزی سخن می‌زنند.

جمیله احمدی عضو تیم ملی از ولایت هرات در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بانوان افغانستان گفت:« باور دارم که پیروزی این دور رقابت‌ها از آن تیم  ماست.»

او می‌گوید، زمانی که سرگرم این بازی است معلولیت را به فراموشی می‌سپارد.

جمیله از علاقه‌‍اش به این ورزش چنین می‌گوید:” معلولیت من پولیو است و از کودکی معلول هستم. زمانی که دختران را در مکتب می‌دیدم بسکتبال بازی می‌کردند با خودم می‌گفتم ای کاش من هم می‌توانستم بازی کنم، از اینکه می‌توانم بازی کنم بی نهایت خوشحالم.”

بنا به گفته‌های وی  پیروزی از آن کسی است که هدف مشخص دارد وهدف این تیم باخت نه برد است.

در کنار جمیله بانوان بسیاری‌اند که بنا به دلایلی از تن سالم محروم ماندند اما با حمایت خانواده احساس کمبودی نکرده و می‌گویند معلولیت ناتوانی نیست.

سمیه نوری عضو این تیم می‌گوید:” علاقه خانواده‌ام به ورزش سبب شد تا یک ورزشکار شوم.”

او که یکی از پاهایش را در حادثه ترافیکی از دست داده است، چنین می‌گوید:” تشویق‌های پدرم مرا به این مقام رسانده است، در دو مسابقه‌ی بیرون کشوری شرکت کردم و هشت روز است همراه اعضای تیم دختران کابل و مزار برای مسابقات اندونیزیا تمرین می‌کنم.”

بنا به گفته‌های وی با وجودی که تیم ویلچر بانوان ولایت هرات نسبت به دو ولایت دیگر کمترین سابقه را در بازی‌ بسکتبال دارد اما توانسته هر دو بار قهرمان شود.

در همین حال مربی این بانوان، این رقابت را برای این تیم مهم دانسته و می‌گوید قرار است فردا به همراه یازده نفر از ملی پوشان راهی رقابت‌های ” بالی کمپ ”  کشور اندونیز شوند.

طاهره یوسفی، مربی تیم ویلچر بسکتبال بانوان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بانوان افغانستان، می‌گوید:” از دعوت ما به این مسابقات دو ماه می‌گذرد و هشت روزاست که اعضای تیم ما در کابل همراه با ملی پوشان مرکز و مزار شریف جهت هماهنگی‌های بیشتر تمرین دارند و انشاالله که تمرینات دختران بی نتیجه هم نخواهد بود.”

او در ادامه صحبت‌هایش گفت:” هر چند این اولین سفر دختران ملی ویلچر بکستبال جهت شرکت در رقابت‌های آسیایی است اما نا گفته نباید گذاشت که هر شش ماه مسابقات ولایتی برگزار شده و از مجموع بازیکنان بهترین‌ها انتخاب شدند بنابراین امیدواریم که نتیجه مثبتی را خواهیم گرفت.”

بنا به گفته‌های وی تیم‌های از کشورهای اندونیزیا، تایلند، هندوستان،کوریا، نیپال، بحرین، کمبودیا و اردن نیز در این دور رقابت‌ها نیز شرکت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که تیم ملی بسکتبال بانوان روی ویلچر به بار نخست از سوی کمیته بین المللی صلیب سرخ و کمیته پارالمپیک از میان شماری از دختران تیم بسکتبال کابل، مزارشریف و هرات ایجاد شده است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail