گفتگو کننده: فرشته کریمی

قهرمان قصۀ ما بانوی مبارزی است که در عصر زن ستیزی در افغانستان شجاعانه فعالیت روزنامه نگاری انجام می‌دهد علاقه و عشق به فعالیت روزنامه نگاری وی را به یک بانوی موفق و سخت کوش  تبدیل کرده است.

پرسش: در آغاز خود تان را معرفی نمایید و در مورد تحصیلات و رشته کاری تان برای مخاطبان خبرگزاری بانوان افغانستان معلومات دهید؟

بکتاش: قسمیکه می‌دانید اسم من بینظیر و تخلصم بکتاش است متولد ۱۹۹۲ استم زادگاه اصلی‌ام کابل است در همین شهرکوچک زاده شده‌ام مکتب خوانده‌ام بزرگ شده‌ام  بلاخره در همین جا زندگی می‌کنم و برای همیشه زندگی خواهم کرد رشته که فعلا درس می‌خوانم و بخشی که  فعالیت در حال حاضر دارم کمی با هم متضاد هستند  چون فعلا دانشجو طب استم  و در یکی از رسانه‌های خصوصی کار می‌کنم (آریانا)

پرسش: چه انگیزه باعث شد که وارد کار رسانه‌ای شدید و نخستین بار فعالیت تان را از کجا آغاز کردید؟

بکتاش: خیلی دوست داشتم نسبت به همه دوستان و اطرافیانم کاری متفاوت را انجام دهم  تقریبا ۵ سال قبل کار را در یک رسانه کوچک شروع کردم بعد از ۲ ماه کار درآنجا، آمدم به آریانا و فعلا در تلویزیون آریانا فعالیت دارم .

پرسش: چند سال می‌شود که مصروف فعالیت رسانه ای هستید و به چه میزان از مسلک تان راضی می‌باشید؟

بکتاش: بلی ۵ سال می‌شود در رسانه‌ها کار می‌کنم و کاملا راضی‌ام چون کار کردن در دنیای رسانه یی فوق العاده زیباست.

پرسش: حامی شما در زندگی کی است وبه عنوان بانوی خبرنگار آیا از چیزی ترس و هراس دارید؟

بکتاش: من قلبا سپاسگزارم خانواده مهربانم بخصوص پدر بزرگوارم منی که امروز بی‌نظیر استم به حمایت همین خانواده‌ام و بزرگترین حامی من خانواده من هستند.

گفتید ترس ؟ نه اصلا از چیزی ترس و هراس ندارم  اما …. در یک جامعه سنتی  زندکی می‌کنیم  گاهی هراس از این می‌داشته باشم که مبادا خواسته یا نخواسته حرفی .. و یا کدام حرکت .. از من سر زند که  به عزت نفس خانواده‌ام  صدمه برساند چون ما افغان‌ها مثل زنجیر به هم پیوسته استیم اگر یک فرد خانواده  دچار آسیب اجتماعی شوند به همه اعضای خانواده بر می‌خورد .

پرسش: کدام فعالیت‌ها در رسانه به دوش دارید و تا حالا دنبال شهرت بودید؟

بکتاش: من در مرکز رسانه‌یی بیات گردانندگی برنامه‌های متنوع را به عهده  دارم  و تهیه کنندگی یک برنامه را  …(BMC)

اممممم چه سوال مشکلی هیچگاه دنبال شهرت نبودم  من فقط  می‌خواستم  کار کنم تا راحتر به تحصیل‌ام ادامه داده  بتوانم و مهم‌تر از همه اینست که تا حالا هر چه از خداوند خواسته‌ام برایم داده شاید کمتر چیزی باشد که مثل یک آرزو برایم مانده باشد  بزرکترین دست آوردم  چند اسناد تحصیلی‌ام است که برایم  دنیا  ارزش دارد .

پرسش: الگوی زندگی تان در حیطه فعالیت روزنامه نگاری چه کسی بوده است؟

بکتاش: من در این راستا کدام الگوی خاص خاصی نداشته و ندارم من می‌خواهم خودم باشم  حتی می‌خواهم من در آینده برای تعدادی یک الگو باشم شاید مبالغه کنم اما خیلی آرزوهای بزرگ دارم در دنیا هر چیز را در بالاترین سطح می‌خواهم  کار‌های معمولی حتی انسان‌های معمولی را دوست ندارم.  بنیاد خیریه که برای اطفال دارم  می‌خواهم یک روز در سراسر افغانستان در این بخش کار کنم  تنها اطفال محدود که  روی جاده‌های کابل است نه بلکه تمام اطفال روی جاده را در سراسر افغانستان تحت پوشش داشته باشم  بزرگترین آرزویم همین است .

پرسش: در جریان فعالیت‌های روزنامه نگاری با خاطرات تلخ هم مواجه شدید؟

بکتاش: کار در رسانه همین دو گپ است یا زیباترین لحظات که همیشه ماندگار می‌شوند یا بدترین لحظات  که یادگار می‌شوند من با تلخی‌ها کم مقابل شده‌ام اکثرا دوره کاری زیباترین و شیرین ترین بوده اند .

پرسش: آیا از زندگی خود راضی هستید و ازدواج کردید؟

بکتاش: بلی کاملا یا خوشبختانه بگویم از زندگی که خداوند برایم لطف نموده راضی‌ام و او را سپاس گذارم گفتید ازدواج ؟ نه من ازدواج نکرده‌ام .

پرسش: آیا تا حال با رییس جمهور کشور مصاحبه داشتید و آرزو کرده باشید کاش بتوانم یک روز رییس جمهور کشور شوم؟

بکتاش: بلی من چندین مصاحبه  با کرزی صاحب داشته‌ام  یک مرد منحصر به فرد خودش است با یک سیاست و دید گاه متفاوت من نه ! هرگز همچو یک موضوع در ذهنم  خطور نکرده که روزی  من ریس جمهور افغانستان باشم  اما …دوست دارم یک فرد مفید در این جامعه باشم .

پرسش: منحیث یک بانوی موفق به باور شما بانوان در افغانستان چگونه می‌توانند به خود باوری برسند؟

بکتاش: شاید به آن اندازه موفق  نباشم که شما فکر می‌کنید چون تا هنوز کارهای موثری که باید انجام دهم تکمیل نشده اند ولی یک چیز است که من از سن ۵ یا ۶ سالگی تا حالا مداوم درس می‌خوانم حتی یک روز بدون  قلم و کتاب سپری نکرده‌ام ۱۲ سال مکتب و همزمان کورس‌های کوتاه مدت بود بعدا دانشگاه …. این سومین رشته است که من  می‌خوانم  پیام من برای بانوان !  به هر قیمت که شده تحصیل کنید خود کفا باشید حد اقل استقلالیت مالی برای خودتان داشته باشید .

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail