گزارشگر: فرشته کریمی

از ماه رمضان، در افغانستان و اغلب کشورهای مسلمان نشین دنیا به گونۀ ویژه­ای تجلیل به عمل می آید، رمضان ماه مهمانی خدا آمیخته شده با سلیقه بانوان و تهیه غذاهایی متنوع که این شور و شوق خانم‌های خانه باعث گردیده تا رنگ و روی دیگر به این ماه بدهد.

بانوان هرات که در خصوص تهیه غذاهای خوشمزه دست پخت شان زبان زد خاص و عام است در این ماه در آستانه فرا رسیدن افطار سفر را با غذاهای بومی هراتی رنگین می‌سازند.

شماری از بانوان هرات تهیه غذاهای مخصوص ماه رمضان را یک امر مهم می‌پندارند و از ذوق و سلیقه‌های متفاوت در عین تهیه غذا سخن می‌زنند.

نیلوفرمحمدی بانوی است که در مورد ذوق و سلیقه خویش و نوع غذاهایی که بر روی سفره افطار می‌چیند چنین می‌گوید.

با این وصف بانوان هرات از پختن غذاهای متنوع در ماه مهمانی خدا سخن می‌زنند و غذاهای بومی را در اولویت قرار می‌دهند.

زنان و آمادگی‌ها برای سفره افطار

سونیا عبیدی بانوی است که دغدغه تهیه غذاهای رنگارنگ وی را وادار می‌کند تا تمام انرژی خویش را صرف تهیه بهترین غذاهای بومی  افغانستان مانند آش، آشک، مانتو، بولانی، کیچیری قروت  و … نماید.

خانم عبیدی به این باور است ماه رمضان بهانه‌ای است که تمام اعضای خانواده کنار سفره افطار یک جا می‌شوند و برای وحدت و همدلی دعا می‌کنند.

بانوان همیشه در کار آشپزخانه فرد اول هستند اما در هرات عده‌ای از مردان نیز  تلاش می‌کنند تا در قسمت تهیه غذا و چیدن سفره افطاری همکاری نمایند.

امین امیری که از طرف روز در یکی از سازمان‌های خصوصی مشغول کار است می‌گوید:” زمانیکه از کار فارغ می‌شوم  و به خانه می‌روم سعی می‌کنم که در قسمت تهیه غذا با اعضای خانواده خویش در ماه رمضان کمک نمایم.”

ماه رمضان در گوشه و کنار کشور بانوان را وامیدارد تا تمام خلاقیت خویش را جهت تهیه سفره‌های متنوع به خرج دهند و شهروندان کشورما رسم دارند در هنگام شنیدن اذان شام که افطار خویش را باز می‌کنند برای بر آورده شدن بزرگترین  آرمان شان دعا کنند.

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail