گزارشگر: سیمین صدف

عدم آگاهی از فاصله‌دهی بین ولادت‌ها سبب شده تا زنان باردار انواع بیماری‌های ناشی از حمل پی در پی را تجربه کنند. کم خونی و سوتغذیه مادر و طفل از مشکلاتی است که این مادران به آن دچار می‌شوند.

برخی از این زنان به دلیل ولادت‌های پی در پی با مشکلات حاد نیز روبرو می‌شوند.

سید بی بی می گوید شش طفل دارد و در دو ولادت اخیرش عملیات شده‌است. او دلیل این عملیات‌ را حمل پی در پی دانسته و گفت:” چون رحم‌ من توان خود را از دست داده است عملیات شدم.”

شماری از این زنان می‌گویند در جریان این ولادت‌ها چندین بار اطفال خود را از دست داده‌اند.

شکیلا یازده بار حامله شده است اما از آن تعداد فقط پنج طفل برایش مانده‌است. او می‌افزاید: “چون راه‌های پیشگیری و ایجاد فاصله بین ولادت‌ها را نمی دانستم پشت هم حامله می‌شدم و یکی در میان اطفال خود را از دست می‌دادم.”

خطر حمل‌ پی در پی بسیاری از این زنان را آزار می‌دهد.

شفیقه می‌گوید: “از شش فرزندم که پی در پی حامله شدم دو تا زنده‌ است و چهارتای دیگر مرده‌اند.”

در همین حال پزشکان متخصص به این باور اند که حمل گیری پی در پی می‌تواند برای مادر و فرزند خطر آفرین باشد.

هما نیکسیرپزشک زنان می‌گوید:” ولادت‌های پی در پی برای مادر و فرزند مشکل‌ساز است چون پس از هر ولادت مادر نیاز دارد تا مواد مصرف شده حین حمل را اکمال کند و به حالت اول برگردد اما زمانی که پس از فاصله کوتاه دوباره حامله می‌شود بدنش مقاومت کافی را ندارد و با هر حمل مادر ضعیف‌تر می‌شود.”

او در ادامه افزود: در جریان ولادت‌های پی در پی رحم دچار سستی می‌شود و امکان سقط جنین نیز بیشتر می‌شود.

 این پزشک می‌گوید، ازجمله مشکلات حادی که زنان را در این مورد تهدید می‌کند کم‌خونی است که می‌تواند باعث بیماری‌های مختلف شود.

اما آگاهان امور زنان به این باور اند که این مشکلات ناشی از عدم آگاهی‌دهی به زنان است.

ماریا بشیر فعال حقوق زن می‌گوید به دلیل این که برای زنان در مورد اضرار ولادت‌های پی درپی برای زنان بصورت درست آگاهی دهی صورت نگرفته است آنان به این مشکلات دچار می‌شوند.

او می‌افزاید نیاز است تا زنان به روش فاصله دهی بین ولادت‌ها از طریق صحت عامه و دیگر مراکز مربوط آگاه شوند تا از این طریق صحت طفل و مادر حفظ گردد.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail