گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دانشگاه هرات با داشتن ۱۱۱ زن در کادر علمی­‌اش بلندترین آمار استادان زن را بعد از دانشگاه کابل در سطح دانشگاه‌های افغانستان دارد.

بصیر احمد دانشیار آمر ارتباطات و آگاهی عامه دانشگاه هرات ادعا می­‌کند که دانشگاه هرات بعد از دانشگاه کابل بیشترین استادان بانو را دارد.

او می­‌گوید:”روحیه پذیریش، فضای مناسب، امکانات، تجهیزات وظرفیت لازم سبب شده تا بانوان در هرات درصدی بسیار بلندی را در کادرعلمی دانشگاه هرات از آن خود بسازند.”

در همین حال برخی ازاستادان خانم، دانشگاه هرات را محیطی امن برای رشد افکارشان می­‌دانند.

طوبا جامع الاحمدی یکتن از استادان دانشگاه هرات می‌­گوید:” زمانیکه دانشجو بودم از محیط اینجا خیلی خوشم می‌­آمد و احساس راحتی و استقلالیت می‌­کردم، از همان زمان تصمیم گرفتم اینجا کار کنم.”

به باور وی دانشگاه‌ مکان مناسب برای رشد افکار و استعدادهای بانوان است.

با این حال سمیه رحیمزاده یکتن دیگر از استادان دانشگاه هرات به این باور است که فعالیت زنان در محیط‌ علمی تاثیر مثبت روی دانشجویان خانم دارد.

استادعلی الله آزاد جامعه شناس معتقد است که سابقه تاریخی و فرهنگی هرات سبب شده تا خانم‌ها بیشتر به محیط علمی حضور داشته باشند.

او می­‌گوید:” زنان هرات با توجه به اینکه فرصت‌های اندکی در اختیار شان قرار داشته  با آن هم  چشم‌انداز پیشرفت از گذشته‌ها در وجود شان بوده و آن‌ها این چشم انداز را نسل به نسل در خود پرورش دادند و این زمینه را بوجود آوردند که هر زن در هرات می‌تواند جایگاه‌اش را ارتقا دهد.”

آقای آزاد به این باور است که سابقه تاریخی و فرهنگی  پربار هرات فضای مناسب را برای حضور و فعالیت بانوان در این ولایت نسبت به دیگر ولایات افغانستان به مراتب زیادتر ساخته است.

در همین حال برخی از مسولان ریاست امور زنان نیز دلیل افزایش استادان زن در دانشگاه هرات را علاقه شدیدی زنان به علم و دانش و فعالیت در محیط‌های علمی می‌دانند.

سمیه طاهری مدیر حقوقی ریاست امور زنان هرات می­‌گوید:”خانم‌ها در هرات علاقه زیادی به فعالیت در محیط‌ علمی دارند چون این مکان‌ها برای زنان و خانواده‌ها شناخته شده و قابل اعتمادتر است.” 

در حال حاضر از ۴۱۴ استاد بر حال در دانشگاه هرات ۱۱۱ تن شان را بانوان تشکیل می­‌دهند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail