گزارشگر: فروزان فروغ خاوری

(مجتمع فرهنگی اجتماعی خواهران) مکانی است که برای برگزاری فاتحه‌های زنانه اختصاص داده شده است. اما ازدحام زیاد در این مکان شکایت برخی از عزاداران را برانگیخته است.

به باور برخی از زنان شلوغی این مکان مشکلات زیادی را هم برای عزاداران و هم برای مهمانان ایجاد کرده است.

گلثوم فرخی که از شلوغی مجتمع فرهنگی خواهران شاکی است، می­‌گوید:”چند وقت پیش که برای ابراز همدردی با یک دوستم، به مجتمع رفته بودم به دلیل این که چند فاتحه در یک روز و یک زمان بود و بسیار شلوغ هم بود نتوانستم که به خوبی با دوستم غم­ شریکی کنم“.

او می‌گوید در شهر بزرگی چون هرات وجود یک مجتمع برای فاتحه‌های زنانه کافی نیست.

سونیتا الکوزی نیز مانند بسیاری از زنان دیگر که از شلوغی مجتمع شاکی است می­‌گوید، این یک مشکل جدی است که باید به آن رسیدگی صورت گیرد.

او افزود این ازدحام نه تنها برای مهمانان مشکل خلق می‌کند بلکه برای عزاداران نیز  مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

این گفته­‌ها در حالی مطرح می­‌شود که مسوولان از نبود زمین برای ساخت مکانی چون مجتمع فرهنگی خواهران سخن می‌زنند.

غلام رسول عظیمی آمر خدمات اجتماعی و فرهنگی شاروالی در این زمینه به خبرگزاری بانوان افغانستان گفت:” ریاست شهرداری هرات زمینی را در اختیار ندارد که مجتمع دومی بسازد یا مجتمع فرهنگی خواهران را گسترش دهد.”

آقای عظیمی گفت سه مجتمع دیگر نیز برای فاتحه‌‌های زنانه در نقاط مختلف شهر ساخته شده است اما به دلیل اینکه از مرکز شهر دور است کمتر به آن مراجعه می‌شود.

وی دلیل هجوم گسترده­ی مردم به این مجتمع را، مرکزی بودن مکان، وجود غسل خانه و وجود هفت خانم برای قرائت قرآن شریف که از طرف ریاست شهرداری استخدام شده اند عنوان می­‌کند.

آقای عظیمی گفت:” در سه مجتمع دیگر این امکانات وجود ندارد.” 

این در حالیست که شماری از مردم شهر هرات از وجود سه مجمتع دیگر در داخل شهر اطلاعی ندارند.

فرزانه شیرزاد که چندی پیش فاتحه پدر بزرگش را در مجمتع فرهنگی خواهران برگزار کرده بود می‌گوید، از وجود سه مجتمع دیگر در داخل شهر هیچ آگاهی نداشته است.

او گفت:” با توجه به این که همان روز چند فاتحه دیگر هم بود و مجمتع زیاد شلوغ بود باز هم ما از روی مجبوریت مراسم فاتحه خوانی را گرفتیم چون هیچ آگاهی نداشتیم. من خودم آنجا را بلد نیستم و از شما می‌شنوم که سه مجتمع دیگر هم وجود دارد.”

مجتمع فرهنگی خواهران حدود ده الی دوازده سال قبل با در نظر داشت نفوس همان زمان به صورت تخمینی ساخته شده بود که برای نفوس فعلی شهر هرات کافی نیست.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail