نگارنده: صالحه محک یادگار

اوایل نوامبر سال ۱۹۶۰ میلادی جنرال رافایل تروخیو رئیس جمهور دومینکین اعلام داشت که کشورش با دو مشکل مواجه است ؛ کلیسا و خواهران میرابال.

چهار خواهر خانواده میرابال هریک ( پاتریا ، دِد ،مینیربا و ماریا ترسا ). پدر شان تاجر موفق بود و زندگی مرفه داشتند.

مینیربا که متأثر از ا فکار عمومی بود، خود به جنبش ضد تروخیو پیوست. وی در رشته حقوق تحصیل نموده بود، اما بدستور تروخیو موفق به اخذ دیپلوم خود از دانشگاه نشد.

مینیربا با مبارزهٔ پیگیر و دوامدار خود توانست خواهران خود و مردم بیشماری را بدور خویش جمع نماید که سرانجام جنبش ۱۴ جنوری را بوجود آوردند و این جنبش منجر به سر نگونی تروخیو گردید.

همقطاران شان اسم پروانه را برای مینیربا انتخاب کردند بعدا خواهران میرابال را بنام پروانه‌ها نامیدند.

تروخیو بارها همسران پروانه‌ها را زندانی و شکنجه نمود تا آنها را از ادامه فعالت علیه خود باز دارد اما موفق نشد. بلاخره در شام ۲۵ نوامبر ۱۹۶۰ م هنگامیکه ( پاتریا ،مینیربا و ماریا ترسا ) از ملاقات همسران شان از زندان باز گشتند، توسط اشخاص ناشناس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، سپس آنها را خفک کرده، به قتل رسانیده بعد از آن موتر شان را در یک عملیات ساختگی به پایین دره پرتاب نموده بودند.

مردم دومینیکن هرگز توضحات مقامات را در کشته شدن آنها در حادثه رانندگی باور نکردند و عنوان پروانه‌های فراموش ناشدنی را به خواهران میرابال به کار بردند که نقطۀ عطف در سقوط حکومت توخیو بود.

دِد میرابال بعد از مرگ خواهران خود با تمام توان و قدرت در ترویج عقاید شان تلاش نمود. او در حومه شهر سائوسیدو در جمهوری دومینیکن موزیمی بنام میرابال ساخت و در آن وسایل شخصی و زندگی خواهرانش را بانمایش گذاشت.

بعد از کشته شدن خواهران میرابال بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و برخی دیگر از کشورها در سراسر جهان تاریخ ۲۵ نوامبر را روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زناناعلام کردند . البته این روز در کشورهای مختلف جهان عناوین مختلف داشته مثلا ( خشونتعلیه زنان ممنوع) ، (روزی برای پایان خشونت علیه زنان ) و … تا اینکه سر انجام ۳۹ سال بعد از کشته شدن خواهران میرابال ( پروانه‌ها ) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۹ م، ۲۵ نوامبربه عنوان

( روز مبارزه با خشونت علیه زنان ) نامگذاری شد که در کشور ما تا هنوز ۲۵ نوامبرکمتر بگوش‌ها آشنا است.

علاوه بر روز مبارزه با خشونت علیه زنان، زنان روز دیگری هم دارند که آن تاریخ هشتم مارچ است. این بگوش‌ها آشناست. همینکه هشت مارچ می‌گویم همه می‌دانند که منظور ما روز جهانی زن است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail