گزارشگر: مرضیه حسینی

دامنه گسترش مخالفان مسلح دولت و تهدیدات امنیتی در ولایت غور سبب شده تا شماری از مکتب‌های این ولایت در مرکز و برخی از نقاط این ولایت بر روی دانش آموزان به ویژه دختران مسدود باشد که چالش عمده‌ فراروی معارف این ولایت عنوان می‌شود.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که با شروع سال تعلیمی ۱۳۹۶ نزدیک به ده مکتب در این ولایت به دلیل چالش‌های امنیتی مسدود می‌باشد.

برخی از فعالان مدنی این ولایت ابراز نگرانی کرده ومی‌گویند در مرکز غور و برخی دیگر از ولسوالی‌های این ولایت دختران به درس و تعلیم دسترسی ندارند.

حسن حکیمی یکتن از فعالان مدنی، می‌گوید:” در ولسوالی‌های چهارسده، دولینه، پساوند، شهرک، تولک و مرکز این ولایت، زمینه دسترسی به درس و تعلیم دختران وجود ندارد.”

او همچنان ادامه داد:” به دلیل نبود امنیت، پیروی از روسوم وعنعنات ناپسند و دیگر مشکلاتی که دامن گیر دختران این ولایت بسیاری از خانواده‌ها اجازه دادن رفتن به مکتب را به دختران شان نمی‌دهند که این موضوع در مرکز غور نیز وجود دارد.”

بنا به گفته‌های وی سالانه دانش آموزان بسیاری بدون رفتنن به مکتب تنها بر روی کاغذ کامیاب شده و یک صنف بالا می‌روند.

مسوولان اداره امور زنان غور با تایید مشکلات فرا روی دختران این ولایت می‌گویند برخی از مکتب‌ها فقط به نام مکتب بوده و به روی دختران مسدود است.

معصومه انوری رییس امور زنان این ولایت، می‌گوید:”به دلیل مشکلات امنیتی، در ساحات ناامن دختران به درس و تعلیم دسترسی ندارند، تا جایی که  در یکی از ولسوالی‌های این ولایت مکتبی به نام هست اما مسدود می‌باشد.”

بنا به گفته‌های وی چالش‌های امنیتی سبب شده تا آنها از مکتب‌های که در سطح والسوالی‌های دورتر از مرکز این ولایت قرار دارد، نظارت درست و دقیق نداشته باشند.

مسوولان ریاست معارف این ولایت از مجموع ۸۴۷ باب مکتب در این ولایت می‌گویند هم اکنون نزدیک به ده مکتب در ولسوالی‌های چهارسده و برخی از مناطق فیروز کوه مسدود می‌باشد.

صبغت الله اکبری رییس معارف ولایت غور، می‌گوید:” در ولایت غور ۸۴۷ باب موسسه تعلیمی و مسلکی فعالیت دارد که از این مجموع ۱۸۷ باب مکتب، مربوط دختران است.”

او در ادامه گفت:” متاسفانه به دلیل تهدیدات بلند امنیتی و حضور مخالفان مسلح دولت نه باب مکتب در شهر فیروز کوه و برخی دیگر ولسوالی‌های این ولایت به روی دانش آموزان مسدود است.”

مسوولان فرماندهی پولیس ولایت غور با رد این موضوع می‌گویند امنیت در این ولایت بیش از هر ولایت دیگر بالا است.

غلام مصطفی محسنی فرمانده پولیس غور، می‌گوید:” در ساحه‌ فعالیت اداره ما امنیت برقرار بوده و هیچ مکتبی به استثنای ساحه فعالیت طالبان مسدود نمی‌باشد.”

او در ادامه گفت:” ساحه امنیت در مرکز و سایر ولسوالی‌های این ولایت بسیار فراخ بوده و هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.”

بنا به گفته‌های وی چالش‌هایی که  در دیگر ولایت‌های کشور وجود دارد، در این ولایت وجود نداشته و جهت  کم رنگ بودن حضور طالبان در برخی از نقاط این ولایت با بزرگان و ریش سفیدان محل گفتگوهایی انجام شده است.

اما از سویی برخی از مسوولان نهادهای عدلی و قضایی در این ولایت علت اصلی خشونت در برابر زنان را ناامنی و حضور گسترده مخالفان مسلح دولت عنوان می‌کنند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail