گزارشگر: مرضیه حسینی

در آستانه نوروز، بازار فروش لباس، میوه خشک و تازه، سبزه و ماهی در شهر هرات رونق دیگری دارد و بسیاری بر این باوراند با آغاز بهار خود و خانه‌ی شان را نیز رونق دهند.

خانه تکانی در بین زنان آنهم در آستانه نوروز از سنت‌هایی است که در هرات و بسیاری از شهرهای دیگر افغانستان رواج دارد.

این زنان با شستن فرش‌ها و گردگیری خانه‌های شان تلاش می‌کنند تا نشاط و پاکیزگی را به عنوان هدیه بهار با خود داشته باشند.

پختن سمنک، تهیه هفت میوه و آماده کردن سفره هفت سین یکی دیگر از کارهایی است که یک روز جلوتراز نوروز، آماده می‌کنند.

زهرا مادری است که از یک ماه جلوتر برای آمدن سال نو آمادگی گرفته و اکنون برای خرید ماهی همراه پسرش به بازار آمده است و از آمدن نوروز و سال جدید چنین می‌گوید:” پاک کاری‌هایم در خانه تمام شده و امروز برای خریدن ماهی و سمنو آمده‌ام تا سفره هفت سین را برای اول نوروز آماده کنم.”

او در ادامه گفت:” امسال هم برای نوروز آمادگی می‌گیرم و سفره هفت سین را آماده می‌کنم، کودکانم دوست دارند و از این بابت بسیار خوشحال اند.”

بنا به گفته‌های زهرا بسیاری از خانواده‌ها می‌خواهند با آمدن سال نو بسیاری از وسایل‌ خانه نیز نو و جدید باشد در حالی که با کمی پاک کاری هم می‌تواند اشیای کهنه را نیز نو و جدید کرد.

در کنار زهرا، بانوان بسیاری در کنار اینکه شاغل هستند و در بیرون از منزل مشغول کار اند به نحوی برای سال نو آمادگی می‌گیرند.

فرشته رحیمی نوروز را آغاز زندگی جدید می‌داند و می‌گوید:”از ساعت هشت صبح تا چهار بعد از ظهر مشغول کار در بیرون از خانه هستم اما با آن هم شستشو، تمیز کاری و گردگیری‌ خانه‌ام را کرده‌ام.”

او می‌گوید:” همه ساله یک روز جلوتر از اول سال نو مشغول آماده کردن سفره هفت سین هستم و امسال هم آماده کرده‌‌ام.”

وی همچنان ادامه داد:” هفت سین که شامل سبزه، سیب، سیر، سمنو، سکه، سرکه و سنجد است به همراه آیینه، قرآن، ماهی و تخم مرغ رنگ داده  در روز اول نوروز بر روی سفره‌یی چیده می‌شود که در برخی از خانواده‌ها تا سیزده نوروز این سفره پهن است.”

بنا به گفته‌های وی لحظه سال نو تمام خانواده‌اش در کنار سفره نشسته و بعد از دعا به یکدیگر تبریکی می‌دهند و امیدوار اند که سال با برکتی را آغاز کرده باشند.

هفت میوه که رسم دیگری از مردم افغانستان است که در این اواخر و چند سال گذشته در هرات  رواج پیدا کرده و بسیاری از خانواده‌ها برای خریداری میوه خشک به بازار می‌روند و بازار فروش نیز به مانند دیگر روزهای مناسبتی (روزهای عید) در این ولایت رونق دیگری دارد.

شریف یکی از آجیل فروشان در هرات، می‌گوید:” شمار زیادی برای آماده کردن هفت میوه به مغازه آمده و کشته(زردآلوی خشک شده)، مغز بادام درختی، گردو(جوز)، پسته، انجیر خشک، سنجد و خسته زردآلو خریداری می‌کنند.”

او می‌گوید:” به عنوان مرد خانه هم مقداری میوه خشک، میوه تازه، سبزه و ماهی خریداری کردم تا باشد سال خوبی با پهن کردن سفره هفت سین در کنار خانواده داشته باشم.”

در کنار هفت میوه و سفره هفت سین، شماری از زنان برای تجلیل از سال نو سمنک می‌پزند و در کنار هم به شادی و سرور می‌پردازند.

فاطمه که در یک جشن سمنک پزی اشتراک کرده است چنین می گوید:

در کنار آمادگی های که برای سال نو گرفته می‌شود همه ساله  شمار زیادی از زنان چهارشنبه اول سال را نیز جشن گرفته و برای تفریح و شادی منزل را ترک می‌کنند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail