گزراشگر: شکریه امینی

دید منفی مردان در جامعه هرات سبب شده تا زنان ورزشکار نتوانند بصورت آزادانه با لباس ورزشی در بیرون گشت وگذار نمایند.

این بانوان می گویند که شمارزیادی ازمردان نسبت به زنان ورزشکار دید منفی داشته و مخالف ورزش این بانوان هستند.

به باور این زنان مخالفت مردان و دید گاه تحقیر آمیز مردم جامعه چالش بزرگی صد راه شان هست.

در این زمینه نفسیه نورزایی یکی ازورزشکاران می گوید بعضی از زنان به دلیل مخالفت مردان  وترس از فاش شدن نام شان در میان مردم به عنوان ورزش کار با چادر برقع و دور از چشم مردم به باشگاه می‌روند .

رحیمه حسینی یکی دیگر از زنان ورزشکار که از تحقیر مردان شاکی است چنین می‌گوید:”هر روز صبح زود من بخاطر سلامتی خود در بیرون از خانه ورزش می‌کنم. با اینکه در مناطق دور می‌روم اما هستند کسانیکه به من توهین می‌کنند و می‌گویند دختر باید شرم وحیا داشته باشد.”

کبرا قاسمی که علاقه‌مند ورزش است از مخالف‌های پدرش در رابطه به ورزش زنان چنین می‌گوید:” پدرم کاملا با ورزش من مخالف است به دلیل این که من دختر هستم باید به خانه باشم تا کارهای خانه راانجام دهم ومی‌گوید ورزش برای یک دختر خوب نیست.”

در همین حال شماری از مردانی که با ورزش زنان مخالف هستند محیط بیرون را برای آن‌ها مناسب نمی‌دانند.

نیک محمد یکی از شهروندان هرات در این مورد چنین گفت:” ورزش برای سلامتی زنان بسیار خوب است اما این جا فضای مناسبی برای ورزش زنان وجود ندارد. به همین دلیل بیشتر مردان مخالف این کار هستند.”

میرویس محمدی نیز که مخالف ورزش زنان است گفت:”ورزش زنان باید داخل یک چوکات باشد و طبق شریعت اسلام صورت گیرد. دور از دید مردان نامحرم باشد پوشیدن لباس ورزشی برای خانم‌ها مناسب نیست از یک طرف باعث جلب توجه شده واز طرف دیگر مردم نسبت به زن که لباس ورزش به تن می‌کند و حتی خانواده‌اش دید کاملا منفی دارند و آن‌ها را به چشم بد می‌بینند.”

این در حالیست که عالمان دین به این باور اند که اسلام مخالف ورزش زنان نیست.

در این زمینه عبدالرحمن سلیم استاد دانشگاه چنین می‌گوید:” اسلام به عنوان یک دین فطری توصیه‌های برای داشتن زنده گی سالم و روان سالم داشته چنانچه روایتی از پیامبر داریم که فرموده (مومن قوی بهتر از مومن ضعیف است). بر این اساس ورزش مورد تایید اسلام است .نگاه اسلام به ورزش بصورت کلی بیان شده و هرگز تفکیک بین زن و مرد صراحتا گفته نشده است.

از دید بد مردان نسبت به ورزش زنان در حالی سخن به میان می‌آید که زنان در این زمنیه رشد چشمگیر داشته و افتخارات جهانی کسب کردند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail