گزارشگر: فریبا اکبری

ولادت‌های خانگی که سبب مرگ مادران و نوزاد می‌شود هنوز هم در شهر و روستاهای ولایت هرات صورت می‌گیرد.

برخی از پزشکان در این ولایت به این باور اند که  باوجود پیشرفت‌های زیادی که در عرصه صحی  در ولایت هرات به وجود آمده است هنوز هم شمار زیادی از ولادت‌ها در خانه‌ها صورت می‌گیرد که سبب مرگ مادر و نوزاد می‌گردد.

فرحناز گل محمدی یکی  از پزشکان نسائی ولادی در هرات، می‌گوید عرف و عنعنات  و عدم دستررسی زنان به خدمات صحی  در برخی از روستاهای ولایت هرات، سبب شده تا هنوز هم شماری از ولادت‌ها در خانه صورت گیرد.

به باور این پزشک زایمان زنان در خانه میزان مرگ و میر مادران را افزایش می‌دهد.

او می‌گوید:”زمانی که یک زن  در خانه ولادت می‌کند ممکن است برایش مشکل صحی از قبیل خونریزی پیش شود که سبب مرگ مادر ویا فرزند می‌شود ”

سیما کریمی، یکی دیگر از پزشکان نسائی ولادی در هرات به این باور است که ولادت‌های که به خانه صورت می‌گیرد. مشکلاتی چون خونریزی شدید، کم خونی وتولد دیر هنگام طفل را به دنبال دارد.

او می‌گوید:” هنگام زایمان زنان در خانه  ممکن است تولد طفل دچار مشکلاتی شود که به جز از پزشک و یا قابله کسی نتواند این مشکل را برطرف سازد.”

در همین حال برخی از زنانی که زایمان شان در خانه صورت گرفته است می‌گویند این کار از روی مجبوریت بوده است.

شگوفه که پنج طفلش را در خانه به دنیا آورده است یک طفلش را در جریان این ولادت‌ها از دست داده است.

او گفت به دلیل اجازه ندادن خانواده شوهرش به هیچ مرکز صحی نرفته و تمام ولادت‌هایش در خانه نزد یک زن غیر متخصص صورت گرفته است.

او می‌گوید:” که در قریه ما زنی است که تمام زایمان‌ها نزد اومی‌شود. واین زن از تخصص لازم برخوردار نیست به همین خاطر بیشتر زایمان های که نزد او انجام می‌شود به مشکل  برمی‌خورد.”

این گفته ها در حالی مطرح می‌شود که مسوولان شفاخانه مرکزی از کاهش مرگ ومیر مادران و نوزادان طی چند سال اخیر خبر می‌دهند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail